259 rezultate u gjendën
Anglia prek finalen, përballet të dielën  me Spanjën

Anglia prek finalen, përballet të dielën me Spanjën

Anglia është kualifikuar për në finalen e madhe të Europianit, pasi triumfoi 1-2 në Dortmund ndaj Holandës. Sfida  filloi me ritëm të lartë, “tulipanët” zhbllokuan ndeshjen që në minutën e shtatë, falë një finalizimi perfekt të Xavi Simons. Britanikët reaguan shumë shpejt, “3 luanët” fituan penallti me Kane, i përkthyer në gol nga vetë sulmuesi. […]
Ndarja nga jeta e Aristir Lumezit/ Namik Dokle: Gazetar i talentuar, mik i së vërtetës! Mimi Kodheli: Profesionist i spikatur! Tritan Shehu: La boshllëk në gazetari

Ndarja nga jeta e Aristir Lumezit/ Namik Dokle: Gazetar i talentuar, mik i së vërtetës! Mimi Kodheli: Profesionist i spikatur! Tritan Shehu: La boshllëk në gazetari

Ndarja nga jeta e kryeredaktorit të Gazetës Panorama, Aristir Lumezi ka pikëlluar jo pak figura të politikës shqiptare. Ish nënkryetari i Parlamentit, Namik Dokle thotë se Lumezi ishte një gazetar i talentuar dhe mik i së vëretetës. “U nda prej nesh Aristir Lumezi, një gazetar i talentuar, mik i së vërtetës, i suksesshëm, por i […]
Skandali seksual në kampin e Kombëtares në Dortmund/ Publikohen detaje të reja, prokurorja tregon nëse u lëshua urdhër arresti

Skandali seksual në kampin e Kombëtares në Dortmund/ Publikohen detaje të reja, prokurorja tregon nëse u lëshua urdhër arresti

Detaje të reja kanë dalë në dritë në lidhje me ngjarjen e ndodhur në Dortmund, ku një mbikëqyrës shqiptar që ndodhej në kampin stërvitor që Kombëtarja po akomodohej pranë Dortmundit, dyshohet se ka përdhunuar një punonjëse. Një përdhunim mund të ketë ndodhur në qendrën sportive Kaiserau gjatë Kampionatit Evropian të Futbollit, nis artikulli i medias […]
E ardhmja e Muçit dhe Rashicës në dyshim te Beshiktashi, gjigandi turk siguron shërbimet e bomberit të Serisë A

E ardhmja e Muçit dhe Rashicës në dyshim te Beshiktashi, gjigandi turk siguron shërbimet e bomberit të Serisë A

Klubi i Beshiktashit ka bërë lëvizje të rëndësishme gjatë kësaj vere, në tentativën për të shkurtuar diferencën që ka krijuar nga Gallatasaraji dhe Fenerbahçe në luftën për titullin kampion. Afrimi i trajnerit Xhovani Van Bronkhorst shihet si hapi i parë i ristrukturimit, teksa klubi po bëhet gati të prezantojë një goditje të bujshme nga Italia. […]
Angli-Spanjë finalja e Europianit/ “Tre luanët” ‘egërsohen’ në fund, përmbysin në minutën e 90-të Holandën (Video)

Angli-Spanjë finalja e Europianit/ “Tre luanët” ‘egërsohen’ në fund, përmbysin në minutën e 90-të Holandën (Video)

Anglia prek për herë të dytë radhazi finalen e kampionatit Europian. “Tre Luanët” kanë mposhtur Holandën me rezultatin 2-1 dhe do të sfidojnë Spanjën në finalen e 14 korrikut në “olympiastadion” të Berlinit. Skuadra e drejtuar nga Ronald Kuman gjeti e para golin e avantazhit në minutën e 7 të takimit. Simons realizoi një gol […]
Vdekjet pësuan rënie më 2023, por ato nga tumoret u rritën

Vdekjet pësuan rënie më 2023, por ato nga tumoret u rritën

Numri i vdekjeve të regjistruara në Shqipëri gjatë vitit 2023, është 21.286, duke shënuar 11,3% vdekje më pak, krahasuar me vitin e kaluar. Jetët e humbura nga sëmundjet e qarkullimit të gjakut dhe ato të frymëmarrjes shënuan rënie gjatë vitit të kaluar, por ato me sëmundje tumorale shënuan rritje. Sipas të dhënave zyrtare nga INSTAT, […]
Debatet me Shkupin/ Mitsotakis nga Uashingtoni: Shkelja e Marrëveshjes së Prespës rrezikon sigurinë në Ballkanin Perëndimor

Debatet me Shkupin/ Mitsotakis nga Uashingtoni: Shkelja e Marrëveshjes së Prespës rrezikon sigurinë në Ballkanin Perëndimor

Referim për Ballkanin Perëndimor dhe nevojën e respektimit të Marrëveshjes së Prespës ka bërë edhe kryeministri Kyriakos Mitsotakis  gjatë prezantimit të tij në sesionin e parë të Aleatëve në Samitin e NATO-s në Uashington. Kryeministri i Greqisë, Kyriakos Mitsotakis  gjatë fjalës së tij në samitin e NATO-s në Uashington foli për nevojën e respektimit të […]
Përfshihet nga flakët ish-reparti ushtarak në Berat/ Shuhen pas disa orësh flakët, u rrezikuan banesat dhe depozita e gazit

Përfshihet nga flakët ish-reparti ushtarak në Berat/ Shuhen pas disa orësh flakët, u rrezikuan banesat dhe depozita e gazit

Ditën e sotme rreth orës 16:00 ish reparti ushtarak në lagjen “Donika Kastrioti” është përfshirë nga flakët,. duke rrezikuar disa banesa që ndodheshin shumë pranë vatrës së zjarrit, Menjëherë pas marrjes së lajmërimit 4 mjete zjarrfikëse me dy grupe shërbimi i nisën në vendngjarje ku pas 1 ore luftë me flakët arritën të vini në […]
Përkeqësohet zjarri në malin e Sopotit mbi Delvinë! Zjarrfikësit dhe banorët në luftë me flakët

Përkeqësohet zjarri në malin e Sopotit mbi Delvinë! Zjarrfikësit dhe banorët në luftë me flakët

Zjarri i nisur ditën e djeshme në Kardhikaq, bashkia Finiq, ka vijuar pasditen e sotme në malin e Sopotit në vendin e quajtur Lefkë, mbi Delvinë. Situata është problematike, ndërsa është shumë e vështirë ndërhyrja e mjeteve zjarrfikëse se zjarri është në një zonë që nuk arrihet nga mjetet. Çdo përpjekje në këto momente bëhet […]
Zgjat 10 minuta avantazhi i Holandës, Anglia barazon rezultatin nga pika e penalltisë (Video)

Zgjat 10 minuta avantazhi i Holandës, Anglia barazon rezultatin nga pika e penalltisë (Video)

Zgjat vetëm 10 minuta avantazhi i Holandës. Anglia barazon reazultatin në minutën e 17 me Herri Kejn nga pika e bardhë e penalltisë. Kejn nuk gaboi nga 11-metra, duke shndërruar penalltinë e fituar prej tij. Skuadra e drejtuar nga Ronald Kuman gjeti e para golin e avantazhit në minutën e 7 të takimit. Simons realizoi një […]
Mbyllet në barazim pjesa e parë/ Holanda dhe Anglia dhurojnë spektakël në Dortmund, traversa u mohon golin dy ekipeve (Video)

Mbyllet në barazim pjesa e parë/ Holanda dhe Anglia dhurojnë spektakël në Dortmund, traversa u mohon golin dy ekipeve (Video)

Përfundon pjesa e parë e gjysmëfinales Holandë-Angli. Supersfida që po luhet në “Signal Iduna Park” të Dortmundit është mbyllur në barazim 1-1, por nuk kanë munguar as traversat nga të dyja skuadrat. Skuadra e drejtuar nga Ronald Kuman gjeti e para golin e avantazhit në minutën e 7 të takimit. Simons realizoi një gol fantastik […]
Dy skuadra të Premier Ligës shfaqin interes për Kristjan Asllanin, sirena angleze për mesfushorin e kombëtares shqiptare

Dy skuadra të Premier Ligës shfaqin interes për Kristjan Asllanin, sirena angleze për mesfushorin e kombëtares shqiptare

Kristjan Asllani po bëhet gati që të nisë pas pak ditësh sezonin e tij të tretë si lojtar i Interit. Por kjo verë mund të jetë pak më ndryshe për mesfushorin e Kombëtares shqiptare, pasi me lëvizjet e fundit që ka bërë Interi, roli i tij në skuadër nuk është më aq i sigurt. Afrimi […]
Situatë dramatike me zjarret në Gjirokastër, Prefekti kërkon ndërhyrjen e ushtrisë: Po digjen fshatrat!

Situatë dramatike me zjarret në Gjirokastër, Prefekti kërkon ndërhyrjen e ushtrisë: Po digjen fshatrat!

Prefekti i Gjirokastrës, Odise Kote, ka kërkuar ndihmën e ushtrisë lidhur me situatën e zjarreve në zonë, kryesisht në Dropull. Prefekti Kote ka bërë me dije se situata në bashkinë e Dropullit është dramatike, teksa në terren janë vetëm 15 ushtarë. Ai thekson se zjarri është duke u përhapur dhe mund të rrezikojë edhe banesat […]
Dënimi i Fredi Belerit/ Historiani Pëllumb Xhufi: Duhej të ishte gjykuar e dënuar më parë! Faji i institucioneve në Shqipëri është që…

Dënimi i Fredi Belerit/ Historiani Pëllumb Xhufi: Duhej të ishte gjykuar e dënuar më parë! Faji i institucioneve në Shqipëri është që…

Akademiku dhe historiani Pëllumb Xhufi në emisionin “Open” në News24, duke folur për vendimin e Apelit të GJKKO-së ndaj Fredi Belerit, që la në fuqi dënimin me dy vjet burg për korrupsion zgjedhor, tha se gjykatësit janë njerëz të ligjit, kanë arsyet e tyre, por është një nga ato çështjet që autoritetet kanë “dorë vetë”. […]
PM Rama’s daughter in law sues opposition head Berisha for defamation after claims she benefited from public tenders

PM Rama’s daughter in law sues opposition head Berisha for defamation after claims she benefited from public tenders

Sali Berisha, head of the opposition PD, along with his deputies, Luan Baçi, Flamur Noka, Tritan Shehu, Albana Vokshi, Edi Paloka, Edmond Spaho have been sued for the violation of personality and reputation by spread of false statements of a defamatory nature by Rea Xhillari the daughter of Albanian Prime Minister’s wife Edi Rama. “The […]
Samiti i NATO-s në Washington, Rama poston videon

Samiti i NATO-s në Washington, Rama poston videon

Ka nisur samiti dy ditor i NATO-s në Washington. Pas pritjes së veçantë që presidenti Biden dha për krerët e shteteve të aleancës veri-atlanitike, liderët e shteteve anëtare po diskutojnë për dërgimin e avionëve F-16 drejt Ukrainës. Takimi shënon edhe 75-vjetorin e organizatës. Kryeministri i Shqipërisë Edi Rama postoi në rrjete sociale videon e mëposhtme: […]
Më pak pushues të huaj në jug, turistët “ngecin” në Tiranë

Më pak pushues të huaj në jug, turistët “ngecin” në Tiranë

Turistë po vijnë, por “bumi” i pushuesve të huaj nuk po përfshin edhe jugun e vendit. Muajin e shkuar në vend hynë 1.2 milionë të huaj, 200 mijë më tepër se një vit më parë, por një pjesë e mirë e tyre qëndruan vetëm në Tiranë. “Këtë vit, turistët e huaj po vijnë kryesisht për […]
“Pa drejtësi nuk ka të ardhme!”- Protesta kombëtare e opozitës, Berisha thirrje qytetarëve të bashkohen në tubim: Të ngrihemi për zgjedhje të lira dhe qeveri teknike

“Pa drejtësi nuk ka të ardhme!”- Protesta kombëtare e opozitës, Berisha thirrje qytetarëve të bashkohen në tubim: Të ngrihemi për zgjedhje të lira dhe qeveri teknike

Kreu i Partisë Demokratike, Sali Berisha, u ka bërë thirrje qytetarëve në mbarë vendin të bashkohen në protestën Kombëtare të opozitës ditën e nesërme më 11 korrik, para kryeministrisë. Berisha ka ftuar çdo punonjës të administratës, çdo mjek, mësues, biznesmenë, fermerë e të rinj që të bashkohen në protestë kundër asaj të cilën ai e […]
BE: Nuk ka vend në bllok për mohuesit e gjenocidit në Srebrenicë

BE: Nuk ka vend në bllok për mohuesit e gjenocidit në Srebrenicë

Shefi i politikës së Jashtme të Bashkimit Evropian Josep Borrell dhe komisionari për zgjerim Oliever Várhelyi, thanë të hënën në një deklaratë të përbashkët se nuk ka vend në bllok për ata që mohojnë gjenocidin, përpiqen të rishkruajnë historinë dhe lavdërojnë kriminelët e luftës. Ata i bënë këto komente një ditë para përvjetorit të gjenocidit […]
Fiks Fare/ 83 vjeçari dhunon kunatën, futet nga dritarja dhe urinon në banesë. Shteti s’ka zgjidhje, policia: Dhunoje edhe ti!

Fiks Fare/ 83 vjeçari dhunon kunatën, futet nga dritarja dhe urinon në banesë. Shteti s’ka zgjidhje, policia: Dhunoje edhe ti!

Emisioni Fiks Fare solli rastin e një 83 vjeçari nga fshati Kozare i Kuçovës, i quajtur Xhoxhi Prifti, i cili kërcënon, dhunon dhe i urinon brenda shtëpisë kunatës së tij.       Kjo e fundit edhe pse ka marrë dy herë urdhër mbrojtje ndaj tij, sërish gjendja është e njëjtë. Kafaze Prifti tregoi për gazetarët e […]