Kulturë
175 rezultate u gjendën
‘MIK Festival’ ngjarja kulturore 7 vjeçare, Inva Mula shpluhros operetën ‘Agimi’ pas 70 vitesh

‘MIK Festival’ ngjarja kulturore 7 vjeçare, Inva Mula shpluhros operetën ‘Agimi’ pas 70 vitesh

‘MIK FESTIVAL’ është kthyer në një ngjarje të rëndësishme kulturore për Shqipërinë. Edicioni i 7-të është çelur në qytetin e Korçës, ndërsa themeluesja sopranoja shqiptare me famë botërore Inva Mula veçoi nga surprizat e këtij viti shpluhrosjen e operetës ‘Agimi’, që do të prezantohet për publikun 70 vjet nga vënia e saj e parë në […]
VIDEO SYRI TV/ Shfaqja ‘Hedhur’, protestë për realitetin, Spahiu: Institucionet t’u kushtojnë vëmendje

VIDEO SYRI TV/ Shfaqja ‘Hedhur’, protestë për realitetin, Spahiu: Institucionet t’u kushtojnë vëmendje

Në skenën e Teatrit Skampa në qytetin e Elbasanit  u prezantua shfaqja ‘Hedhur’ një bashkëpunim mes trupës së aktorëve dhe personave me aftësi të veçanta. Vepra vë në pikëpyetje sistemin dhe shoqërinë, kurse drejtoresha e qendrës ‘Acipsn’ Fatma Spahiu u bëri thirrje institucioneve  që shfaqja të jetë si hapë i parë, ndaj vëmendjes që duhet […]
VIDEO SYRI TV/ ‘Je poet kur s’mund të jetosh pa poezi’, aktiviteti shkrimtari dhe koha e tij

VIDEO SYRI TV/ ‘Je poet kur s’mund të jetosh pa poezi’, aktiviteti shkrimtari dhe koha e tij

Aktiviteti “Shkrimtari dhe koha e tij” solli në vëmendje rëndësinë që ka krijimi jo vetëm për shkrimtarin, por edhe te njeriu i çdokohe.   Nga SYRI TV Në një prej hapësirave të shtëpisë studio të shkrimtarit gjenialë të letrave shqipe Ismail Kadaresë u mbajt aktiviteti “Shkrimtari dhe koha e tij” moderuar nga Belfjore Qose, me pjesëmarrjen […]
VIDEO SYRI TV/ 16- vjetori i anëtarësimit në UNESCO, qyteti i Beratit në festë përmes aktiviteteve

VIDEO SYRI TV/ 16- vjetori i anëtarësimit në UNESCO, qyteti i Beratit në festë përmes aktiviteteve

16-vjetori i anëtarësimit të Beratit në UNESCO është festuar me një shumësi aktivitetesh deri në orët e para të mëngjesit. “Festa e xixëllonjave” e realizuar me këtë rast kishte pjesë tij ekspozitën me vepra të piktorëve të qytetit, ndërsa nuk mungoi as muzika e mirë.  Nga SYRI TV Qyteti i Beratit ka festuar 16-vjetorin e […]
13 vëllime poetike/ Krenar Zejno: Poezia tërheq më shumë nga nëna, dhe lidhja me nënën është gjithmonë aty…

13 vëllime poetike/ Krenar Zejno: Poezia tërheq më shumë nga nëna, dhe lidhja me nënën është gjithmonë aty…

Krenar Zejno poet, shkrimtar, kurator dhe publikues, i ftuar në ‘A Show’ me Adi Krastën në Syri Tv,  tregoi se lidhja e tij me poezinë është mjaft e fortë, çfarë ka sjellë në treg 13 vëllime të tilla. ‘Për mua poezia është e pashmangshme sepse kërkohet të mbërrihet, dhe ndoshta nuk është mbërritur as në vëllimin e 13-të’, […]
SYRI TV/ ‘Letërsia për fëmijë, në krizë në gjithë botën’, Spahiu, Rrozhani dhe Çupi mbështetje për botim

SYRI TV/ ‘Letërsia për fëmijë, në krizë në gjithë botën’, Spahiu, Rrozhani dhe Çupi mbështetje për botim

  Poeti Xhevahir Spahiu dhe autoret Rovena Rozhani dhe Rudina Çupi kanë fituar mbështetjen e Qendrës Kombëtare të Librit dhe Leximit për t’u botuar mes 14 autorëve që u bënë pjesë e garës në zhanrin e letërsisë për fëmijë. Kryetarja e jurisë Persida Asllani vlerësoi produktin letrar, ndërsa autoret thanë se është sfiduese puna me […]
Nderohet me titullin ‘Ambasadore e paqes’, Inva Mula: Modeli im përtej skenës, si nënë e 2 fëmijëve

Nderohet me titullin ‘Ambasadore e paqes’, Inva Mula: Modeli im përtej skenës, si nënë e 2 fëmijëve

Sopranoja shqiptare Inva Mula është nderuar me titullin ‘Ambasadore e Paqes’ nga Koalicioni “Gratë, Siguria dhe Paqja”. Gjatë fjalës së saj, sopranoja e njohur që ka arritur sukses në skenën ndërkombëtare, përcolli një mesazh për forcën dhe rolin e gruas. “Gjithë jetën kam udhëtuar në teatrot më të mëdhenj të botës dhe kam pasur kontakt […]
VIDEO SYRI TV/ Bajronizmi në botën shqiptare, Shabani: Shërbeu për ndezjen e vetëdijes

VIDEO SYRI TV/ Bajronizmi në botën shqiptare, Shabani: Shërbeu për ndezjen e vetëdijes

Figura e Xhorxh Gordon Bajronit vjen me zbulime të reja të studiuesve. Studiuesi Shaban Sinani në veprimtarinë mbajtur në Akademinë e Shkencave në nder të figurës së tij, u shpreh për Syri Tv se Bajroni shërbeu për ndezjen e vetëdijes në vitet ’20 – ’30, ndërsa studiuesja Blerina Suta që ka bërë kërkime në arkivin […]
SYRI TV/ Piktori 75-vjeçar që mahnit turistët, Klement Mbrica ka hapur galeri në banesën e tij

SYRI TV/ Piktori 75-vjeçar që mahnit turistët, Klement Mbrica ka hapur galeri në banesën e tij

  Piktori 75-vjeç, që pasionin për artin e ka kthyer në mundësi sigurimi tē ardhurash pët familjen e tij. Prej vitesh në pension, dhe 38-vite si mësues në Liceun e Beratit, Klement Mbrica pikturon çdo ditë për turistët në shkallët e banesës së tij në lagjen Kala. SYRI TV Dashuria që ai ka për artin […]
Ndërron jetë në moshën 63-vjeçare producenti i ‘Titanic’

Ndërron jetë në moshën 63-vjeçare producenti i ‘Titanic’

Jon Landau, producenti fitues i çmimit Oscar i disa prej filmave me fitimet më të larta në botë të të gjitha kohërave, duke përfshirë Titanic dhe Avatar ka vdekur në moshën 63-vjeçare. Raportohet se ai ndërroi jetë, pasi prej më shumë se një viti vuante nga kanceri. Motra e tij Tina konfirmoi vdekjen në rrjetet […]
VIDEO/ Inva Mula: Detyra jonë që muzika shqiptare të jetë pjesë e repertorit, ta mbrojmë muzikën kombëtare

VIDEO/ Inva Mula: Detyra jonë që muzika shqiptare të jetë pjesë e repertorit, ta mbrojmë muzikën kombëtare

Drejtoresha e Teatrit Kombëtar të Operas dhe Baletit, Abigela Voshtina e ftuar një muaj më parë në emisionin ‘Odeon’ u shpreh se muzika shqiptare është më papëlqyera nga publiku. E pyetur nga drejtuesja e emisionit, sopranoja shqiptare me famë botërore Inva Mula tha se është detyra e artistëve të mbrojnë muzikën simfonike operistike. Egla Xhemalaj: […]
“E piva kafen e helmët pa ty”, Timo Flloko poezi për Kadarenë: Pse vijnë gjenitë dhe ikin nga kjo botë?!

“E piva kafen e helmët pa ty”, Timo Flloko poezi për Kadarenë: Pse vijnë gjenitë dhe ikin nga kjo botë?!

Aktori Timo Flloko ka kujtuar ndryshe gjeniun Ismail Kadare, i cili ndërroi jetë. Ai ka publikuar një poezi të tij, në nder të shkrimtarit. Bashkangjitur me poezinë, aktori ka ndarë edhe një fotografi të veçantë përkrah kolosit të letrave shqipe, në një nga momentet e tyre së bashku. Në vargjet kushtuar letrarit, të quajtur Kadare, […]
Jemi të krishterë apo myslimanë? Debati më i madh intelektual mes Kadaresë dhe Qoses

Jemi të krishterë apo myslimanë? Debati më i madh intelektual mes Kadaresë dhe Qoses

Botimi i këtij libërthi 18 vjet më parë, do të provokonte debatin më të madh, ku dy mendjet më të ndritura të shqiptarisë, Kadare e Qosja do të përfshinin për rreth 4 vjet të gjithë elitën kombëtare, në përgjigje të pyetjes: çfarë jemi ne shqiptarët? Ismail Kadare lartësonte tezën se shqiptarët, duhet të kapërxenimin 5 […]
U gjet në një stacion autobusi në Londër: Piktura shitet për shifrën marramendëse

U gjet në një stacion autobusi në Londër: Piktura shitet për shifrën marramendëse

Një pikturë e shekullit të 16-të e vjedhur në një shtëpi në Londër dhe e gjetur më vonë në një stacion autobusi, është shitur për 22.3 milionë dollarë. “The Rest on the Flight to Egypt,” është një vepër e hershme e piktorit të famshëm italian Titian (emri i vërtetë i të cilit ishte Tiziano Vecellio) […]
No Image Available

VOA/ Rihapet në Uashington biblioteka me veprat e rralla të Shekspirit

Uashingtoni, ku gjendet koleksioni më i madh në botë i veprave të William Shekspirit ka zbuluar së fundmi për publikun një thesar që shumica nuk e kanë parë kurrë. Biblioteka Foldger për Shekspirin rihapi dyert pas një rinovimi që zgjati për 4 vjet duke i dhënë mundësi publikut të shohë për herë të parë pjesët […]
SYRI TV/ Gëzim Myshketa përmbush premtimin në Durrës, Myshketa: Dua të prek ndjeshmërinë e njerëzve

SYRI TV/ Gëzim Myshketa përmbush premtimin në Durrës, Myshketa: Dua të prek ndjeshmërinë e njerëzve

Baritoni shqiptar me famë ndërkombëtare Gëzim Myshketa rikthehet në qytetin e vendlindjes për të mbajtur një koncer gala për shijuesit e muzikës klasike. Kthimi në Durrës qe një premtim që artisti e kishte bërë prej kohësh. Në një intervistë për Syri Tv baritoni zbulon surprizat e mbrëmjes së 6 Korrikut. SYRI TV Një koncert recital […]
“Lajmi për vdekjen u mbajt i fshehtë”/ Haxhi Kroi: Natën e mortit në shtëpinë e Enverit

“Lajmi për vdekjen u mbajt i fshehtë”/ Haxhi Kroi: Natën e mortit në shtëpinë e Enverit

  Vdekja e Enver Hoxhës / Pasmesnata e 11 prillit 1985, kur pushoi së rrahuri zemra e Enverit. Ngushëllimet e para në Vilën 31. Lajmi për vdekjen e Enverit u bë publik të nesërmen në mëngjes… Pjesa e Nëntë dhe e Fundit Vijon nga Pjesa e Tetë Vdekja e Enver Hoxhës në prill të vitit […]
IMMORTAL

IMMORTAL

Nga Fatos TARIFA Botuar në Dita Shënim i autorit: Ismail Kadare u nda nga ne, por mbetet i gjallë dhe i çmuar mes nesh. Gjithmonë do të jetë mes nesh. I lexuar, i çmuar. Do të kisha dashur të shkruaja gjatë për të tani që ai s’do mundet të lexojë, por disntaca që na ndan […]
Bisedat për orgjitë e partiakëve në zyrën e Enverit dhe ishemia celebrale e udhëheqësit të Partisë

Bisedat për orgjitë e partiakëve në zyrën e Enverit dhe ishemia celebrale e udhëheqësit të Partisë

Enver Hoxha / Pjesa e tetë Vijon nga Pjesa e shtatë Enveri s’shikon, “Zërin e Popullit ” ia çojmë të inçizuar Një telefonatë e Nexhije Hoxhës në mbrëmjen e 9 qershorit 1984, ka qënë një sinjal jo i mirë për shefin e kabinetit të kreut të Partisë. “Shokut Enver i ka pëlqyer shërbimi juaj me […]
No Image Available

Si u gjend Kadare në “prehërin” e Nënë Terezës?!

Kryeministri Edi Rama mbajti fjalën e rastit në homazhet e zhvilluara për shkrimtarin e madh Ismail Kadare në ambientet e Teatrit të Operas dhe Baletit. Ndër kritikët e tij në mesin e viteve ’90, me stilin e hidhur të një pene që shponte e madje çante tejpërtej mitet shqiptare dhe krijuesit e tyre, pra mes […]