Ekonomi
232 rezultate u gjendën
Pasiguritë në kursin e këmbimit, BSH: Bien transaksionet në euro, në 6 muaj u transferuan 2.35 miliardë

Pasiguritë në kursin e këmbimit, BSH: Bien transaksionet në euro, në 6 muaj u transferuan 2.35 miliardë

Çdo luhatje e monedhës europiane në tregun shqiptar ka nisur të ndikojë edhe në transaksionet që kryhen në euro. Sistemi ndërbankar i pagesave me vlerë të madhe, AIPS i cili u mundëson si individëve, por edhe bizneseve transfertat dhe pagesat me komisione të ulëta, regjistroi rreth 26 mijë e 240 transferta në total duke shënuar […]
Riso Arborio 1 kg, del nga qarkullimi në Itali për kadmium mbi normë. Produkti në shitje në Shqipëri

Riso Arborio 1 kg, del nga qarkullimi në Itali për kadmium mbi normë. Produkti në shitje në Shqipëri

Grupi Conad në Itali njofton së fundmi se ka vendosur të tërheqë nga tregu produktin oriz Arborio, 1 kg, që sugjerohet për rizoto. Grupi ka kryer analiza vetë dhe ka rezultuar se produkti përmban norma kadmiumi mbi kufijtë e lejuar. Në njoftimin përkatës Conad Italia u bën thirrje të gjithë klientëve që kanë blerë një […]
Pushime “të kripura” në jug, veriu ofron hartën me plazhet e lira

Pushime “të kripura” në jug, veriu ofron hartën me plazhet e lira

Që edhe këto pushime verore do të ishin “të kripura” kjo dihej. Turizmi, ashtu si çdo sektor tjetër, i nënshtrohet rregullave të tregut, kërkesës dhe ofertës. Ku kërkesa rritet, oferta shtrenjtohet. E njëjta gjë po ndodh edhe në jug të vendit. Në raport me një vit më parë, akomodimi në hotele dhe plazh, bashkë me […]
Rreth 25% e të rinjve jashtë tregut të punës/ Ato me arsim të mesëm janë më të prekurit

Rreth 25% e të rinjve jashtë tregut të punës/ Ato me arsim të mesëm janë më të prekurit

Papunësia mbetet ende sfidë në vendin tonë, sidomos kur analizojmë situatën nga afër përmes shifrave. Në vitin 2023, pavarësisht se norma e papunësisë ra në nivelin 10.7%, rreth 71.2% e të papunëve janë të papunë prej një viti ose më shumë, pra të dekurajuar. Krahasuar me vitin e mëparshëm, ky tregues ka pësuar një rritje […]
Fundoset industria, PBB-ja rënie vjetore me 6.8% në janar-mars, për të katërtin 3-mujor radhazi

Fundoset industria, PBB-ja rënie vjetore me 6.8% në janar-mars, për të katërtin 3-mujor radhazi

Industria ka hyrë në vitin e dytë të krizës, ku rënia e sektorit nuk po ndalet. Të dhënat e fundit të INSTAT për Prodhimin e Brendshëm Bruto në tremujorin e parë 2024 treguan se industria përpunuese shënoi rënie vjetore me 6.8%. Sektori i industrisë është zemra e eksporteve shqiptare, por pësoi rënie për të katërtin […]
Fundjavë e nxehtë, sa pritet të shënojë termometri të shtunën dhe të dielën

Fundjavë e nxehtë, sa pritet të shënojë termometri të shtunën dhe të dielën

Fundjava do të vijojë të mbetet nën ndikim të kushteve atmosferike të qendrueshme dhe të nxehta. Orët me diell do të mbizotërojnë në pjesën më të madhe të vendit e vranësira të pakta kalimtare në orët e mesditës kryesisht përgjatë relieveve malore. Era parashikohet të jetë nga veriperëndimi-jugperëndimi me shpejtësi mesatare deri në 7m/sek, e […]
Banka e Shqipërisë ka ndërhyrë për stabilitetin e kursit të këmbimit të lekut

Banka e Shqipërisë ka ndërhyrë për stabilitetin e kursit të këmbimit të lekut

Banka e Shqipërisë pranoi të enjten në një përgjigje me shkrim ndaj një kërkese për koment të BIRN se stabiliteti i kursit të këmbimit në Shqipëri është shkaktuar nga operacionet e saj në këtë treg ndërsa këmbënguli se vendi vijon të jetojë, së paku zyrtarisht, nën regjimin e kursit të lirë luhatës. “Në lidhje me […]
OECD: Shqipëria, përkeqësuar në 28% të objektivave të zhvillimit 2030

OECD: Shqipëria, përkeqësuar në 28% të objektivave të zhvillimit 2030

Shqipëria ka bërë progres të moderuar drejt arritjes së objektivave të Zhvillimit të Qëndrueshëm të Axhendës 2030 gjatë periudhës së vlerësimit në vitin 2023, të bërë nga Organizata për Bashkëpunim dhe Zhvillim Ekonomik (OECD). Organizata e njohur ndërkombëtare analizoi në hollësi zhvillimet në Shqipëri në publikimin e fundit, ku vuri në dukje se vendi ynë […]
Fundoset industria, PBB-ja rënie vjetore me 6.8% në janar-mars

Fundoset industria, PBB-ja rënie vjetore me 6.8% në janar-mars

Industria ka hyrë në vitin e dytë të krizës, ku rënia e sektorit nuk po ndalet. Të dhënat e fundit të INSTAT për Prodhimin e Brendshëm Bruto në tremujorin e parë 2024 treguan se industria përpunuese shënoi rënie vjetore me 6.8%. Sektori i industrisë është zemra e eksporteve shqiptare, por pësoi rënie për të katërtin […]
Fundoset industria, përse po falimentojnë fabrikat në Shqipëri?

Fundoset industria, përse po falimentojnë fabrikat në Shqipëri?

Industria ka hyrë në vitin e dytë të krizës, ku rënia e sektorit nuk po ndalet. Të dhënat e fundit të INSTAT për Prodhimin e Brendshëm Bruto në tremujorin e parë 2024 treguan se industria përpunuese shënoi rënie vjetore me 6.8%. Sektori i industrisë është zemra e eksporteve shqiptare, por pësoi rënie për të katërtin […]
Bie numri i bagëtive, ulet me 8% prodhimi i qumështit! Në 2023 u grumbullua 101 mijë tonë më pak se në 2022

Bie numri i bagëtive, ulet me 8% prodhimi i qumështit! Në 2023 u grumbullua 101 mijë tonë më pak se në 2022

Ulja e numrit të bagëtive me 11% në vitin 2023, ka sjellë edhe rënie të të sasisë së qumështit të grumbulluar vitin që lamë pas. Raportoi i INSTAT në vrojtimin e bërë me kompanitë e grumbullimit dhe përpunimit të qumështit në vend ka nxjerrë në pah se gjatë vitit 2023, sasia gjithsej e qumështit të […]
Kujdes nga vapa! Skënder Brataj: Rriten urgjencat, 10 mijë thirrje vetëm këtë javë

Kujdes nga vapa! Skënder Brataj: Rriten urgjencat, 10 mijë thirrje vetëm këtë javë

Bëni kujdes nga temperaturat e larta! Vala e të nxehtit që ka përfshirë vendin tonë ka rritur infarktet, problemet e tjera kardiake dhe një sërë shqetësimesh shëndetësore në popullatë. Skënder Brataj tregon se vetëm javën e fundit 10 mijë qytetarë kanë kërkuar ndihmën e Urgjencës Kombëtare për shqetësime të shkaktuara nga vapa. Më së shumti […]
Ndryshimet në tregun e punës, më pak të rinj po ndjekin arsimin e lartë

Ndryshimet në tregun e punës, më pak të rinj po ndjekin arsimin e lartë

Ndërsa në shtator pritet të nisë viti i ri akademik, dilemat tek të rinjtë janë për degën që duhet të zgjedhin. Duhet të udhëheqë pasioni apo kërkesat e tregut për të gjetur një punë pas përfundimit të ciklit të studimeve? Në fakt, të dhënat tregojnë se numri i të rinjve që po ndjekin arsimin e […]
Një paketë e dytë mbështetëse për bujqësinë, fondet do jepen me kushte

Një paketë e dytë mbështetëse për bujqësinë, fondet do jepen me kushte

Burime nga Ministria e Bujqësisë dhe Zhvillimit Rural konfirmojnë se po përgatitet një paketë e dytë mbështetëse për bujqësinë. Por paketa e dytë do të ofrojë para me kushte. “Ne do të bëjmë një ndërhyrje rishikuese të buxhetit në qershor të vitit 2024 dhe bujqësia do të jetë sektori kryesor i rishikimit”, deklaroi ministri Mete […]
Taksa 3% e rivlerësimit të pasurive të paluajtshme bllokon tregun, agjencitë imobilare: Parlamenti po e vonon

Taksa 3% e rivlerësimit të pasurive të paluajtshme bllokon tregun, agjencitë imobilare: Parlamenti po e vonon

Shoqata e agjentëve imobiliar në një deklaratë zyrtare kanë kërkuar Parlamentit të miratojë sa më parë takës 3% të rivlerësimit të pasurive të paluajtshme. Kjo sepse sipas tyre ka bllokuar tregun momental, ndërsa theksojnë se është thelluar hendeku i pronave në shitje duke u tërhequr nga tregu deri në sqarimin përfundimtar të tij. “NAREA ka ndjekur […]
Regjistrimi i të drejtave të autorit online, qeveria miraton procedurën që duhet të ndiqet

Regjistrimi i të drejtave të autorit online, qeveria miraton procedurën që duhet të ndiqet

Qeveria miratoi të mërkurën e kësaj jave procedurat që do të ndiqet për regjistrimin e të drejtave të autorit sipas ligjit të vitit 2016 ““Për të drejtat e autorit dhe të drejtat e tjera të lidhura me to”, duke nënvizuar se gjithçka kalon përmes e-albania. Vendimi sqaron hap pas hapi të gjitha hallkat që duhet […]
Shqipëria, e dyta në Europë për normat më të larta të vdekshmërisë foshnjore

Shqipëria, e dyta në Europë për normat më të larta të vdekshmërisë foshnjore

Lindjet në Shqipëri janë duke rënë me shpejtësi, por treguesi i vdekshmërisë foshnjore mbetet i lartë. Sipas të dhënave të INSTAT, në vitin 2023, në 1000 lindje të gjalla humbën jetën 6.1 foshnja, nga 6.5 në vitin 2022. Me këto rezultate, Shqipëria ka vdekshmërinë foshnjore dy herë më të lartë se mesatarja europiane më 2022, […]
Konsumi i dobët, turistët dorështrënguar nuk i ‘zëvendësojnë’ dot shqiptarët e ikur

Konsumi i dobët, turistët dorështrënguar nuk i ‘zëvendësojnë’ dot shqiptarët e ikur

Ndonëse në vend has turistë pothuajse gjithandej dhe numri i tyre është shtuar me mbi 40% në krahasim me vitin e kaluar, konsumi vijon të mbetet i dobët. INSTAT raportoi në treguesit e Prodhimit të Brendshëm Bruto (PBB) se konsumi final i popullatës u rrit me 3.59% me bazë vjetore në tremujorin e parë të […]
Shqipëria, e dyta në Europë për normat më të larta të vdekshmërisë foshnjore

Shqipëria, e dyta në Europë për normat më të larta të vdekshmërisë foshnjore

Lindjet në Shqipëri janë duke rënë me shpejtësi, por treguesi i vdekshmërisë foshnjore mbetet i lartë. Sipas të dhënave të INSTAT, në vitin 2023, në 1000 lindje të gjalla humbën jetën 6.1 foshnja, nga 6.5 në vitin 2022. Me këto rezultate, Shqipëria ka vdekshmërinë foshnjore dy herë më të lartë se mesatarja europiane më 2022, […]
Miliardat që qarkullojnë dy banka kishtare në Gjermani

Miliardat që qarkullojnë dy banka kishtare në Gjermani

Në Gjermani ka pothuajse 3000 banka. Nga ato të mëdhatë, përmes bankave private dhe të kursimeve, deri te bankat kooperativë si Volksbank apo Raiffeisen Bank. Ka edhe banka që nuk do të pritej kurrë të përfshiheshin në shërbimet financiare këto ditë. Ka dy banka që i përkasin Kishës Ungjillore dhe pesë që i përkasin Kishës […]