Kohajone.com
818 rezultate u gjendën
Kohajone.com's Profile Image

Kohajone.com

Nga ky autor janë publikuar 818 lajme.
user-icon
Pse po hetohet nga SPAK, Artan Lame?

Pse po hetohet nga SPAK, Artan Lame?

Një apartament i regjistruar në emër të Artan Lames, që ndodhet në një godinë 3 katëshe, e cila është ndërtuar pa lejë në zonën e Qerretit të Kavajës, është bërë shkak i depozitimit të një dosje voluminoze në prokurorinë e posaçme SPAK. Çështja kundër Lames, është futur brenda zyrave të BKH në një periudhë kur […]
VOA: E majta fiton shumicën e vendeve në parlamentin francez

VOA: E majta fiton shumicën e vendeve në parlamentin francez

Një koalicion i majtë që u bë bashkë papritur përpara zgjedhjeve të parakohshme në Francë, fitoi shumicën e vendeve në parlament, sipas parashikimeve të dala pas mbylljes së procesit të votimit të dielën. Parashikimet e papritura e rendisin aleancën e qendrës së Presidentit Emmanuel Macron në vendin e dytë dhe të djathtën ekstreme të tretën. […]
Pse do të përdoret një top tjetër në gjysmëfinalet dhe finalen e Euro 2024?

Pse do të përdoret një top tjetër në gjysmëfinalet dhe finalen e Euro 2024?

Një top i ri do të përdoret në gjysmëfinalet dhe në finalen e Euro 2024. Tifozët sapo e kanë kuptuar arsyen e vërtetë që fshihet prapa këtij vendimi të UEFA-s. Pas tri javësh plotë dramë, argëtim dhe gola, Euro 2024 po vjen drejt fundit. Nga 24 ekipe pjesëmarrëse sa ishin në fillim tani kanë mbetur […]
Dy tërmete në shkallë të moderuar godasin Greqinë

Dy tërmete në shkallë të moderuar godasin Greqinë

Një tërmet me magnitudë 3.8 ka ndodhur herët pasditen e së  dielës, 7 korrik 2024, në orën 15:55 me orën lokale, pranë Perivolakia, Lasithi, Kretë, Greqi, siç raportohet nga Qendra Sizmologjike Evropiane-Mesdhetare (EMSC).Sipas të dhënave paraprake, tërmeti është lokalizuar në një thellësi të cekët prej 10 km. Tërmetet e cekëta ndihen më fort se sa […]
Ministri i Jashtëm rus, Sergei Lavrov: Zgjedhjet në Francë nuk i ngjajnë shumë demokracisë

Ministri i Jashtëm rus, Sergei Lavrov: Zgjedhjet në Francë nuk i ngjajnë shumë demokracisë

Zgjedhjet e parakohshme që po zhvillohen në Francë “nuk i ngjajnë demokracisë”, tha sot ministri i Jashtëm rus Sergei Lavrov. “Rundi i parë i zgjedhjeve parlamentare ka përfunduar në Francë. Ata kanë dy raunde, dhe i dyti ka të ngjarë të jetë krijuar për të manipuluar vullnetin e votuesve gjatë raundit të parë”, tha Lavrov. […]
Propozimi për armëpushim, Hamasi thotë se është në pritje të përgjigjes nga Izraeli

Propozimi për armëpushim, Hamasi thotë se është në pritje të përgjigjes nga Izraeli

Pesë ditë pasi pranoi një pjesë të rëndësishme të planit amerikan për t’i dhënë fund luftës në Gazë, Hamasi është tashmë në pritje të një përgjigjeje nga Izraeli, thanë të dielën dy përfaqësues të grupit militant. Kryeministri izraelit Benjamin Netanyahu tha se negociatat do të vazhdonin këtë javë, por ai nuk përmendi një afat kohor. […]
Marine Le Pen paralajmëron: Nëse fitojmë, do të frenojmë ndihmën për Ukrainën

Marine Le Pen paralajmëron: Nëse fitojmë, do të frenojmë ndihmën për Ukrainën

Ndërsa Ukraina po lufton me Rusinë, mbështetja nga një vend aleat me Kievin duket se po lëkundet. Franca duket se do të frenojë ndihmën për Kievin, në rast se Marine Le Pen fiton zgjedhjet sot. Le Pen, kryetare e partisë franceze të ekstremit të djathtë, të quajtur Rally National, u zotua se nëse partia e […]
Shtabi i Përgjithshëm: Beteja të ashpra po zhvillohen në Ukrainën lindore

Shtabi i Përgjithshëm: Beteja të ashpra po zhvillohen në Ukrainën lindore

Luftimet e ashpra vazhdojnë në Ukrainën lindore, tha dje në mbrëmje udhëheqja ushtarake e vendit në Kiev, mes luftimeve në vazhdim në 12 vende. “Situata ishte më e nxehtë sot në zonën e Pokrovsk, por forcat ruse ishin gjithashtu aktive në Lyman dhe Kurakhove”, tha Shtabi i Përgjithshëm i Ukrainës. Të tre qytetet ndodhen në […]
Rrezik konfrontimi! Rumania ngre në qiell bombarduesit F-16

Rrezik konfrontimi! Rumania ngre në qiell bombarduesit F-16

Një përshkallëzim i frikshëm është evidentuar gjatë 24 orëve të fundit midis Rusisë dhe Rumanisë, anëtare e NATO. Sulmi me dronet ruse në Ukrainën jugore kanë përbërë një kërcënim real për Rumanin e cila ndodhet në kufi me Ukrainën. Dronët rus kanë goditur territoret e Ukrainës por nga ana tjetër kanë përbërë një kërcënim për […]
Niko Peleshi: Të gjithë bashkë, të angazhuar në luftën kundër zjarrvënies së qëllimshme

Niko Peleshi: Të gjithë bashkë, të angazhuar në luftën kundër zjarrvënies së qëllimshme

Ministri i Mbrojtjes Niko Peleshi i bëri apel qytetarëve, të tregojnë kujdes në kushtet e motit me temperatura të larta, se një shkëndijë e vogël mund të shkaktojë dëme të pallogaritshme në pyje. Peleshi ndau në rrjete sociale një video sensibilizuese për qytetarët, që të mos lejojnë që pakujdesia të shkatërrojë atë që na ka […]
Blendi Gonxhja: Mbështetje potencialit agroturistik, me grante e paketa zhvillimore për Ksamilin

Blendi Gonxhja: Mbështetje potencialit agroturistik, me grante e paketa zhvillimore për Ksamilin

Ministër i Ekonomisë, Kulturës dhe Inovacionit, Blendi Gonxhja, në një postim që ka bërë në rrjetet sociale ka shtuar se “Konispol ku komuniteti vlerëson investimin e shtetit për ujin vaditës dhe infrastrukturën rrugore, kaq afër Butrintit dhe kufirit, Cukës së Ajtojit dhe detit, arkeologjisë dhe Ksamilit, me peisazhe magjike dhe panorama natyre e toke të […]
Tuneli i Llogorasë, Belinda Balluku: 48 orë nga hapja, 22 mijë automjete kanë kaluar përmes tij

Tuneli i Llogorasë, Belinda Balluku: 48 orë nga hapja, 22 mijë automjete kanë kaluar përmes tij

Pak orë nga hapja e tunelit të Llogorasë, fluksi i qarkullimin të automjeteve të rrugës Orikum-Dukat ka shënuar shifra tejet të larta. Zëvendëskryeministrja Belinda Balluku, njëherësh dhe ministre e Infrastrukturës dhe Energjisë ndau në rrjete sociale momente të qarkullimit të automjeteve në tunelin e LLogorasë, ku shihet fluk i shtuar mjetesh që qarkullojnë në kushtet […]
Si funksionojnë zgjedhjet parlamentare franceze?

Si funksionojnë zgjedhjet parlamentare franceze?

Francezët do të shkojnë sot në kutitë e votimit në raundin e dytë dhe të fundit të zgjedhjeve të parakohshme parlamentare, pasi e djathta ekstreme siguroi një sukses të jashtëzakonshëm në votimin e një jave më parë. Sondazhet sugjerojnë se Tubimi Kombëtar (RN) i Marine Le Pen dhe aleatët e tij të ekstremit të djathtë […]
Kurti: Anëtarësimi i Kosovës në BE dhe NATO i shërben paqes dhe sigurisë së rajonit

Kurti: Anëtarësimi i Kosovës në BE dhe NATO i shërben paqes dhe sigurisë së rajonit

“Asgjë nuk i shërben paqes dhe sigurisë së rajonit dhe Evropës sa anëtarësimi i Kosovës në Bashkimin Evropian dhe në Aleancën Veri-Atlantike”. Kështu ka thënë kryeministri Albin Kurti në një video-adresim në Internacionalen Socialiste, që është organizim i partive të majta. Sipas tij, sa më shumë që integrohen qytetarët e komunitetit serb në Republikën e […]
44 emigrantë të shpëtuar, 3 të zhdukur pas fundosjes së varkës në Itali

44 emigrantë të shpëtuar, 3 të zhdukur pas fundosjes së varkës në Itali

Rreth 44 emigrantë u shpëtuan dhe tre rezultojnë të zhdukur pasi një varkë u fundos të dielën herët në ujërat ndërkombëtare në jug të Italisë. Një varkë peshkimi tuniziane shpëtoi 44 personat, duke përfshirë Gambianë, Guineas, Malajzianë dhe Senegalez. Të mbyturit e anijes u transferuan në varkën patrulluese Cp319 që i zbarkoi në Lampedusa. Gjatë […]
Erdogan thotë se mund ta ftojë Assadin në Turqi “në çdo moment”

Erdogan thotë se mund ta ftojë Assadin në Turqi “në çdo moment”

Presidenti i Turqisë, Recep Tayyip Erdogan, tha të dielën se mund ta ftojë homologun e vet sirian, Bashar al-Assad, për vizitë në Turqi “në çdo moment”. Kjo është një shenjë se mund të ketë pajtim mes Ankarasë dhe Damaskut, pasi marrëdhëniet mes tyre u prishën pas luftës së vitit 2011. “Ne mund t’ia dërgojmë atij […]
Nis spektakli në det, mbërrijnë 30 varkat italiane me vela në Durrës

Nis spektakli në det, mbërrijnë 30 varkat italiane me vela në Durrës

Mbërrijnë 30 varkat me vela në Durrës. Ato janë pjesëmarrëse në turin “I’ll giro d’Italia a vela”. Durrësi është një nga 10 ndalesat e turit italian të varkave me vela, ku garojnë 30 mjete lundruese në 3 disiplina të ndryshme Offshore, Inshore dhe Boards. Këtë vit shënohet edicioni i katërt i këtij eventi. Ky event […]
Ulja e normës së interesit, Banka e Shqipërisë për ATSH-në: Ndikim pozitiv në ekonomi në tre drejtime

Ulja e normës së interesit, Banka e Shqipërisë për ATSH-në: Ndikim pozitiv në ekonomi në tre drejtime

Banka e Shqipërisë deklaroi për ATSH-në se, vendimi për të ulur normën bazë të interesit për lekun me 0,25% në nivelin 3%, do të ndikojë pozitivisht në ekonominë e vendit, nëpërmjet tre drejtimeve. Sipas BSH-së, së pari, ulja e normës bazë pritet të sigurojë një lehtësim të kostove të financimit dhe të mbështesë rritjen e […]
Rama: Nga brigjet e Vjosës ku çdo ditë grupe vizitorësh zbulojnë hiret e saj

Rama: Nga brigjet e Vjosës ku çdo ditë grupe vizitorësh zbulojnë hiret e saj

Turistë të huaj dhe vizitorë vendas, çdo ditë e më shumë po rrisin interesin të eksplorojnë Parkun Kombëtar të Vjosës, për eksperiencat e veçanta që ofron nga peizazhet e bukura natyrore, deri tek rafting dhe sportet e aventurës. Kryeministri Edi Rama ndau sot në rrjetet sociale momente të adhuruesve të sporteve ujore, të cilët gjejnë […]
Burimet: Ukraina godet me dronë një depo municionesh brenda Rusisë

Burimet: Ukraina godet me dronë një depo municionesh brenda Rusisë

Dronë ukrainas goditën një depo municionesh brenda Rusisë gjatë natës, njoftoi të dielën një burim i forcave të sigurisë, i cili shtoi se ekzistojnë “mundësi të mëdha” për shpërthime në vendndodhje ushtarako-industriale ruse, në të ardhmen e afërt. I njëjti burim, i cili kërkoi të mbetet anonim, i tha agjencisë së lajmeve ‘Reuters’ se objekti […]