Teknologji
35 rezultate u gjendën
Ndodh një herë në jetë! Ja kur mund ta shihni shpërthimin e yllit xhuxh, NASA jep detajet

Ndodh një herë në jetë! Ja kur mund ta shihni shpërthimin e yllit xhuxh, NASA jep detajet

Shpërthimi termonuklear i një ylli mund të bëhet i dukshëm së shpejti me sy të lirë. T Coronae Borealis (i njohur gjithashtu si T Cor Bor, T CrB dhe ylli Blaze) do të jetë po aq i ndritshëm sa Ylli i Veriut, në atë që mund të quhet “ngjarje që ndodh një herë në jetë”. […]
Kinezët krijojnë robotin e parë me tru njeriu

Kinezët krijojnë robotin e parë me tru njeriu

Shkencëtarët kinezë kanë krijuar për herë të parë një robot me tru njeriu. Roboti punon duke përdorur një tru të rritur në laborator, një masë qelizash dhe një çip kompjuteri që ndërvepron me sistemin nervor të trurit. Ai është përshkruar si një “tru në një çip” që funksionon njësoj si truri i njeriut, duke përdorur […]
Si ta përdorni Google Maps edhe kur nuk keni internet në smartfonin tuaj

Si ta përdorni Google Maps edhe kur nuk keni internet në smartfonin tuaj

Keni lëvizur diku jashtë vendit dhe interneti juaj nuk po funksionon? Në këto situata, mund të shkarkoni Google Maps për përdorim jashtë linje dhe të merrni udhëzimet e duhura. Për të qenë të drejtë, nuk do të merrni të dhëna të sakta kur bëhet fjalë për shëtitje në këmbë, tranzit ose udhëtime me biçikletë, por […]
Si ta përdorni Google Maps edhe kur nuk keni internet në telefon

Si ta përdorni Google Maps edhe kur nuk keni internet në telefon

Keni lëvizur diku jashtë vendit dhe interneti juaj nuk po funksionon? Në këto situata, mund të shkarkoni Google Maps për përdorim jashtë linje dhe të merrni udhëzimet e duhura. Për të qenë të drejtë, nuk do të merrni të dhëna të sakta kur bëhet fjalë për shëtitje në këmbë, tranzit ose udhëtime me biçikletë, por […]
Kosova ndalon përdorimin e TikTok-ut

Kosova ndalon përdorimin e TikTok-ut

Qeveria e Kosovës ka miratuar një vendim që ndalon përdorimin dhe funksionimin e aplikacionit TikTok në institucionet shtetërore të vendit. Zv/ministri i Punëve të Brendshme të Kosovës, Bardhyl Dobra, tha se ndalimi i kësaj platforme bëhet për shkak të rreziqeve kibernetike që ajo paraqet. ”Ky vendim ka për synim të mbrojë institucionet shtetërore të Kosovës […]
Objekti hapësinor goditi shtëpinë e tyre, familja i kërkon kompensim NASA-s

Objekti hapësinor goditi shtëpinë e tyre, familja i kërkon kompensim NASA-s

Një objekt që ra nga hapësira shkatërroi çatinë e një shtëpie në Florida. Fatmirësisht, pavarësisht dëmeve në shtëpi, objekti nuk shkaktoi të lënduar, teksa familja kërkoi një dëmshpërblim nga NASA që arrin deri në 80 mijë dollarë. Ekspertët rrëfejnë se objekti që ra në shtëpinë e familjes Otero, ishte pllakë metalike cilindrike, nga një paletë […]
Apple dhe Meta në diskutime për partneritet në inteligjencë artificiale

Apple dhe Meta në diskutime për partneritet në inteligjencë artificiale

Apple dhe kompania mëmë e Facebookut, Meta, kanë diskutuar për partneritet në inteligjencën artificiale, raporton Reuters. Kompanitë teknologjike kanë diskutuar integrimin e modelit gjenerues të AI-së së Metas në Apple. Prodhuesi i iPhonet pritet gjithashtu të diskutojë partneritetet me kompani të tjera të inteligjencës artificiale në rajone të ndryshme si Kina. Megjithatë diskutimet nuk janë […]
Ja se si policia arrin të lexojë mesazhet tona në Whatsapp

Ja se si policia arrin të lexojë mesazhet tona në Whatsapp

Chatcontrol mund të presë, tani për tani. Ministrat e 27 vendeve anëtare kanë shtyrë edhe një herë ligjin e diskutueshëm evropian, i cili kërkon që sistemet më të njohura të mesazheve si Whatsapp të prezantojnë një skanim automatik të detyrueshëm të mesazheve për të identifikuar çdo material pornografik për fëmijë. Ky skanim bazohet në inteligjencën […]
Kina dhe Franca nisin misionin për të kuptuar më mirë gjithësinë

Kina dhe Franca nisin misionin për të kuptuar më mirë gjithësinë

Një satelit i Francës dhe Kinës është lëshuar të shtunën drejt hapësirës, për të kuptuar më shumë për shpërthimet e fuqishme që ndodhin në gjithësi, dhe duke shënuar një shembull bashkëpunimi në mes të një fuqie perëndimore dhe gjigantit aziatik. I zhvilluar prej inxhinierëve të të dyja shteteve, sateliti bart katër instrumente – dy franceze […]
Inteligjenca artificiale zbulon ushqimin e së ardhmes, një sallatë me insekte dhe…

Inteligjenca artificiale zbulon ushqimin e së ardhmes, një sallatë me insekte dhe…

Studimet tregojnë se mishi i kuq dhe bulmeti  janë përgjegjës për një pjesë të madhe të emetimeve të gazeve serrë, ndaj zëvendësuesi më i mirë, sipas ekspertët, janë insektet. Karkalecat, krimbat dhe milingonat janë miqësore me mjedisin, sepse ato shfrytëzojnë më pak burime natyrore sesa rritja e bagëtive dhe janë gjithashtu një alternativë e shëndetshme. Madje tashmë […]
Ky ishte imazh i pabesueshëm i Mërkurit si foto e javës

Ky ishte imazh i pabesueshëm i Mërkurit si foto e javës

Siç u votua nga Komunitetin Astrum Discord – ky ishte imazh i pabesueshëm i Mërkurit si foto e javës Mërkuri është planeti më i afërt me Diellin dhe gjithashtu nuk ka hënë që rrotullohen rreth tij. Është planeti më i shpejtë në sistemin tonë diellor – duke udhëtuar nëpër hapësirë me afro 47 kilometra në […]
Misioni i Kinës në Hënë alarmon SHBA

Misioni i Kinës në Hënë alarmon SHBA

Për herë të dytë Kina arriti të ulë një sondë në pjesën e pasme të Hënës. ESA merr pjesë në mision me shumë pajisje matëse. Por shqetësimi, që bashkëpunimi nuk do të jetë më i mundur, është i madh. “Të shohësh nga mesi i turmës, se të gjithë presin aq shumë nga ky mision në […]
Opel feston 125 vjet

Opel feston 125 vjet

Prodhuesi i makinave Opel festoi sot në selinë e tij në Rüsselsheim 125 vjet prodhimin e makinave. Për këtë përvjetor të rrumbullakët u organizua një ditë e madhe me dyer të hapura në terrenin e fabrikës: ndër të tjera, me një muze pop-up, udhëtime me makina rallie dhe ture nëpër qendrën e dizajnit që zakonisht […]
Analiza e DW: A do ta ndikojë Inteligjenca artificiale futbollin?

Analiza e DW: A do ta ndikojë Inteligjenca artificiale futbollin?

Gara mes ekipeve për të kryesuar në majat e piramidës së futbollit përcaktohet nga detaje të vogla teknike. Inteligjenca artificiale është kufiri i ardhshëm vendimtar për fituesit dhe humbësit. A mund të stërviten Kroos, Mbappe dhe Messi nga një Inteligjencn Artificiale (IA) në të ardhmen? Apo, ndoshta jo në këtë jetë? Puna e Julian Nagelsmann […]
Funksioni i ri i WhatsApp për personat që duan të kyçin dhe fshehin bisedat

Funksioni i ri i WhatsApp për personat që duan të kyçin dhe fshehin bisedat

WhatsApp, aplikacioni i mesazheve të çastit të Meta, është vendosur të prezantojë një veçori në pajisjet e lidhura që do t’u mundësojë përdoruesve të mbrojnë bisedat e tyre nga njerëzit e tjerë. Sipas një raporti të fundit nga WABetaInfo, WhatsApp po nxjerr funksionin e tij Chat Lock në pajisjet e lidhura. Ky funksion, i cili […]
Kina bën histori! Merr mostra nga ana e errët e Hënës, fillon rikthimi në Tokë

Kina bën histori! Merr mostra nga ana e errët e Hënës, fillon rikthimi në Tokë

Një sondë kineze që mbante mostra nga ana e largët e Hënës filloi udhëtimin e saj të kthimit në Tokë të martën, tha agjencia hapësinore e vendit, e para në botë dhe një arritje e madhe për programin hapësinor të Pekinit. Moduli ngjitës i sondës Chang’e-6 “u ngrit nga sipërfaqja hënore” dhe hyri në një […]
Anuloi udhëtimin rreth Hënës, miliarderi japonez zbulon arsyen që e shtyu të merrte këtë vendimi!

Anuloi udhëtimin rreth Hënës, miliarderi japonez zbulon arsyen që e shtyu të merrte këtë vendimi!

Në vitin 2018, Maezawa njoftoi planet e tij për një udhëtim në hapësirë rreth Hënës dhe madje bleu vende për tetë nga shoqëruesit e tij në vitin 2022 për atë që do të ishte udhëtimi i tij i dytë në hapësirë pas një udhëtimi 12-ditor në Stacionin Ndërkombëtar të Hapësirës në një anije kozmike në 2021.Ai […]
Instagram dhe Facebook do të trajnojnë Inteligjencën Artificiale me fotot dhe postimet tuaja, ja si ta ndaloni këtë gjë

Instagram dhe Facebook do të trajnojnë Inteligjencën Artificiale me fotot dhe postimet tuaja, ja si ta ndaloni këtë gjë

Gjiganti i mediave sociale Meta ka shkaktuar debate së fundmi me politikat e reja rreth mbledhjes së të dhënave të përdoruesve. Pak përpara lançimit të mjeteve të reja të Inteligjencës Artificiale, kompania ka njoftuar përdoruesit e Instagramit dhe të Facebook se shumë shpejt do të nisë të ‘vjelë’ informacione përfshirë edhe fotot dhe postimet, për […]
E para herë “në histori”! Punonjësit e Samsungut nisin grevë në Korenë e Jugut!

E para herë “në histori”! Punonjësit e Samsungut nisin grevë në Korenë e Jugut!

Në atë që përshkruhet si rasti i parë ndonjëherë i këtij lloji, punonjësit e gjigantit teknologjik, Samsung Electronics në Korenë e Jugut kanë nisur një grevë. E konsideruar njëra prej kompanive më të mëdha në botë, Samsung Electronics njihet për prodhimin e smartfonëve por është në të njëjtën kohë edhe prej pak firmave që prodhon […]
Bëri foton ikonike të Tokës, astronauti i NASA-s vdes në moshën 90-vjeçare, në një aksident me avion

Bëri foton ikonike të Tokës, astronauti i NASA-s vdes në moshën 90-vjeçare, në një aksident me avion

Astronauti i Apollo 8, Bill Anders, i cili shkrepi një nga fotografitë më të famshme të bëra në hapësirën e jashtme, ka vdekur në  moshën 90-vjeçare, pasi aeroplani i vogël me të cilin po fluturonte u rrëzua në det pranë shtetit të Uashingtonit. Djali i Anders, Greg, konfirmoi se trupi i babait të tij u […]