Gijotina.com
1271 rezultate u gjendën
Gijotina.com's Profile Image

Gijotina.com

Nga ky autor janë publikuar 1271 lajme.
user-icon
Ftesat e dasmës gati, Dafina dhe Kreshniku nisin ftesat

Ftesat e dasmës gati, Dafina dhe Kreshniku nisin ftesat

Artistja e njohur Dafina Zeqiri dhe partneri i saj Kreshnik Gjergji mesa duket kanë nisur përgatitjet e dasmës. Ka qenë vetë Kreshniku cili ka ndarë me ndjekësit një video në Insta Story, ku përmes një ftese shkruan “Jeni të ftuar”. Dafina Zeqiri mori propozimin për martesë nga partneri pikërisht në ditën e lindjes, 14 prill 2024. […]
Thumbon Besin, por feston me nënën e tij! Xhensila poston foton surprizë nga ditëlindja e vajzës

Thumbon Besin, por feston me nënën e tij! Xhensila poston foton surprizë nga ditëlindja e vajzës

Xhensila Myrtezaj ka ndarë sot në rrjetet sociale një foto të ish-vjehrrës së saj, nënës së Besit. Ajo ka ndarë foton e nënës së Besit, krah vajzës së saj Akjës, teksa sot feston  6 vjetorin. Duket se ditëlindja e vajzës ka bashkuar Xhensilën me familjen e Besit, me të cilin është në proces divorci. Ish-çifti […]
Pasiguritë në kursin e këmbimit, BSH: Bien transaksionet në euro, në 6 muaj u transferuan 2.35 miliardë

Pasiguritë në kursin e këmbimit, BSH: Bien transaksionet në euro, në 6 muaj u transferuan 2.35 miliardë

Çdo luhatje e monedhës europiane në tregun shqiptar ka nisur të ndikojë edhe në transaksionet që kryhen në euro. Sistemi ndërbankar i pagesave me vlerë të madhe, AIPS i cili u mundëson si individëve, por edhe bizneseve transfertat dhe pagesat me komisione të ulëta, regjistroi rreth 26 mijë e 240 transferta në total duke shënuar […]
Ministri Igli Hasani takohet me Sekretarin Blinken

Ministri Igli Hasani takohet me Sekretarin Blinken

Ministri i Jashtëm, Igli Hasani është takuar në Uashington me sekretarin e Shtetit Antony Blinken. Me anë të një postimi në platformën X, ministri thotë se ky takim rikonfirmoi angazhimin për unitetin transatlantik në përballjen me sfidat globale. “Faleminderit Sekretarit 🇺🇸 Antony Blinken për samitin historik të NATO-s në Uashington DC, në 75 vjetorin e […]
“Kec i Ramës dhe Bashës”, Dashamir Shehi për deklaratën e Tedi Blushit: Linja e tyre është zigzag sipas interesave

“Kec i Ramës dhe Bashës”, Dashamir Shehi për deklaratën e Tedi Blushit: Linja e tyre është zigzag sipas interesave

Kreu i LZHK, Dashamir Shehi u përgjigj ndaj një deklarate të Sekretarit të Përgjithshëm të Partisë së Lirisë, Tedi Blushi, i cili e ka etiketuar si “pseudoopozitar” dhe “kec i Ramës dhe Bashës”. Kreu i LZHK tha në studion e News24 se njerëzit e dinë se kush është ai, ndërsa shtoi se Ilir Meta “nuk […]
Berisha: Dje në Shqipëri nisi beteja pa kthim për qeveri teknike, për votën e lirë, për ndryshim dhe rotacion

Berisha: Dje në Shqipëri nisi beteja pa kthim për qeveri teknike, për votën e lirë, për ndryshim dhe rotacion

Lideri i PD Sali Berisha, në fjalën e tij të mbajtur në ballkonin e banesës, ku ndodhet në arrest shtëpie, deklaroi se dje në Shqipëri nisi beteja pa kthim për qeveri teknike. Sipas Berishës, ka nisur tashmë beteja për votën e lirë, për ndryshimin dhe rotacionin. Sali Berisha: Mirëmbrëma dhe përshëndetjet më të përzemërta së pari […]
Bes Kallaku i pranishëm? Xhensila Myrtezaj ndan pamjet nga festa e ditëlindjes së Ajkës

Bes Kallaku i pranishëm? Xhensila Myrtezaj ndan pamjet nga festa e ditëlindjes së Ajkës

Ajka Kallaku, vajza e aktorit të njohur Bes Kallakut dhe këngëtares Xhensila Myrtezaj feston sot ditëlindjen. Me rastin e 6-vjetorit të saj, Ajkës i është organizuar një festë me mikeshat e saj të vogla. Ka qenë vetë Xhensila që ka ndarë pamjet e bukura në rrjetet e saj sociale, por ajo që u vu re […]
Pushime “të kripura” në jug, veriu ofron hartën me plazhet e lira

Pushime “të kripura” në jug, veriu ofron hartën me plazhet e lira

Që edhe këto pushime verore do të ishin “të kripura” kjo dihej. Turizmi, ashtu si çdo sektor tjetër, i nënshtrohet rregullave të tregut, kërkesës dhe ofertës. Ku kërkesa rritet, oferta shtrenjtohet. E njëjta gjë po ndodh edhe në jug të vendit. Në raport me një vit më parë, akomodimi në hotele dhe plazh, bashkë me […]
Berisha, padi në Strasburg: Kërkoj lirinë, drejtësia shqiptare nuk më dëgjon

Berisha, padi në Strasburg: Kërkoj lirinë, drejtësia shqiptare nuk më dëgjon

Ish-kryeministri Sali Berisha i është drejtuar Strasburgut në krye të gjashtë muajve arrest shtëpiak dhe të një seriali të gjatë kërkesash në Shqipëri, që të gjitha të refuzuara. Përmes një kërkesë padie avokatët e ish kryeministrit i kërkojnë Gjykatës Europiane të të Drejtave të Njeriut që të ndërhyjë për heqjen e masës  që e konsiderojnë […]
Rreth 25% e të rinjve jashtë tregut të punës/ Ato me arsim të mesëm janë më të prekurit

Rreth 25% e të rinjve jashtë tregut të punës/ Ato me arsim të mesëm janë më të prekurit

Papunësia mbetet ende sfidë në vendin tonë, sidomos kur analizojmë situatën nga afër përmes shifrave. Në vitin 2023, pavarësisht se norma e papunësisë ra në nivelin 10.7%, rreth 71.2% e të papunëve janë të papunë prej një viti ose më shumë, pra të dekurajuar. Krahasuar me vitin e mëparshëm, ky tregues ka pësuar një rritje […]
Murrizi: Berisha të ndryshoje sjellje me ata që ka rreth tij dhe i paraqet si lidera

Murrizi: Berisha të ndryshoje sjellje me ata që ka rreth tij dhe i paraqet si lidera

Ish-deputeti i Partisë Demokratike, Myslim Murrizi ka qenë i ftuar në Klan News për të komentuar tubimin e djeshëm të opozitës para Kryeministrisë, teksa u shpreh se në këtë protestë mungonte nervi i motivimit. Murrizi ndër të tjera theksoi se lideri i opozitës Sali Berisha duhej të fliste para dhe jo në fund të protestës […]
Ish-Miss Maqedonia e Veriut bie nga lartësia dhe thyen 7 brinjë/ FOTO

Ish-Miss Maqedonia e Veriut bie nga lartësia dhe thyen 7 brinjë/ FOTO

Ish-Miss Maqedonia e Veriut, ka pësuar një aksident të rëndë ndërsa ndodhej në Ohër, dhe ka thyer 7 brinjë. Mediat maqedonase raportojnë se Emilia Rozman është rrëzuar në prakingun pranë “Gjirit të Eshtrave” në Ohër. Në policinë e Ohrit më 6 korrik në ora 21:40 është raportuar se 32-vjeçarja nga Shkupi duke bërë fotografi pranë […]
Fundoset industria, PBB-ja rënie vjetore me 6.8% në janar-mars, për të katërtin 3-mujor radhazi

Fundoset industria, PBB-ja rënie vjetore me 6.8% në janar-mars, për të katërtin 3-mujor radhazi

Industria ka hyrë në vitin e dytë të krizës, ku rënia e sektorit nuk po ndalet. Të dhënat e fundit të INSTAT për Prodhimin e Brendshëm Bruto në tremujorin e parë 2024 treguan se industria përpunuese shënoi rënie vjetore me 6.8%. Sektori i industrisë është zemra e eksporteve shqiptare, por pësoi rënie për të katërtin […]
A u dha leja për tu betuar Beleri si eurodeputet? Drejtoria e Burgjeve konfirmon/ Dule: Të hënën…

A u dha leja për tu betuar Beleri si eurodeputet? Drejtoria e Burgjeve konfirmon/ Dule: Të hënën…

Fredi Beleri, i dënuar në Shqipëri për blerje votash, u zgjodh në Greqi rreth një muaj më parë si eurodeputet. Por teksa ndodhet në burg në Shqipëri, Beleri ka kërkuar leje që të marrë pjesë në mbledhjen e Parlamentit Europian më datë 15 korrik. Megjithëse mediat greke thotë se Beleri ka marrë leje për tu betuar, burime për […]
Nisma e Kuvendit për KLSH-në ngre pikëpyetje për cenim të pavarësisë

Nisma e Kuvendit për KLSH-në ngre pikëpyetje për cenim të pavarësisë

Kuvendi ka propozuar së fundmi ngritjen e një strukture të re parlamentare brenda Komisionit për Ekonominë dhe Financat punën audituese të Kontrollit të Lartë të Shtetit, institucioni më i lartë i kontrollit ekonomik e financiar. Projektvendimi për ngritjen e nënkomisionit “Për Auditimin e Sektorit Publik” shpall si synim kryesor  zbatimin e buxhetit të shtetit dhe […]
SHBA në mbështetje të reformës në drejtësi/ Ja mesazhi nga gjyqtarët dhe prokurorët amerikanë

SHBA në mbështetje të reformës në drejtësi/ Ja mesazhi nga gjyqtarët dhe prokurorët amerikanë

  Një delegacion i nivelit të lartë, i përbërë nga gjyqtarë dhe një prokuror nga Shtetet e Bashkuara, përfundoi sot vizitën në Tiranë. Gjatë pesë ditëve në vend, ata u takuan me përfaqësues nga institucionet kryesore të drejtësisë, përfshirë nga SPAK-u, Gjykatat e Posaçme, Gjykata Kushtetuese, Këshilli i Lartë Gjyqësor, Këshilli i Lartë i Prokurorisë, […]
Fundjavë e nxehtë, sa pritet të shënojë termometri të shtunën dhe të dielën

Fundjavë e nxehtë, sa pritet të shënojë termometri të shtunën dhe të dielën

Fundjava do të vijojë të mbetet nën ndikim të kushteve atmosferike të qendrueshme dhe të nxehta. Orët me diell do të mbizotërojnë në pjesën më të madhe të vendit e vranësira të pakta kalimtare në orët e mesditës kryesisht përgjatë relieveve malore. Era parashikohet të jetë nga veriperëndimi-jugperëndimi me shpejtësi mesatare deri në 7m/sek, e […]
Fredi Beleri lirohet përkohësisht nga burgu, detaje nga udhëtimi i tij drejt Strasburgut!

Fredi Beleri lirohet përkohësisht nga burgu, detaje nga udhëtimi i tij drejt Strasburgut!

Fredi Beleri do të lirohet përkohësisht nga burgu, për të shkuar në Strasburg, ku do të bëjë betimin si eurodeputet. Lajmi për lirimin e tij të përkohshëm është konfirmuar për Neës24 nga kreu i PBDNJ-së, Vangjel Dule. Mësohet se Beleri do të udhëtojë të hënën në mëngjes nga Tirana në drejtim të Strasburgut, ku do […]
A u dha leja për tu betuar Beleri si eurodeputet? Drejtoria e Burgjeve e mohon/ Dule: Të hënën…

A u dha leja për tu betuar Beleri si eurodeputet? Drejtoria e Burgjeve e mohon/ Dule: Të hënën…

Fredi Beleri, i dënuar në Shqipëri për blerje votash, u zgjodh në Greqi rreth një muaj më parë si eurodeputet. Por teksa ndodhet në burg në Shqipëri, Beleri ka kërkuar leje që të marrë pjesë në mbledhjen e Parlamentit Europian më datë 15 korrik. Megjithëse mediat greke thotë se Beleri ka marrë leje për tu betuar, burime për […]
Ajka feston ditëlindjen, Xhensila prek me urimin e ndjerë/FOTO

Ajka feston ditëlindjen, Xhensila prek me urimin e ndjerë/FOTO

Sot vajza e Xhensila Myrtezaj dhe Bes Kallakut, Ajka bën 6-të vjeç. Ashtu si Besi dhe nga këngëtarja nuk kishte si të mungonte urimi i ditëlindjes. “Ti je muzika më e bukur e jetës sime. Edhe 100 dashuri hyjnore. Ti dhe Zoti e di që mama bën për ty gjithçka, jo me fjalë por me […]