Bota
1120 rezultate u gjendën
A mund të përdoret neni i 25-të i Kushtetutës amerikane për zëvendësimin e Presidentit Biden?

A mund të përdoret neni i 25-të i Kushtetutës amerikane për zëvendësimin e Presidentit Biden?

Pas paraqitjes së tij të dobët në debatin e parë me ish Presidentin Donald Trump, Presidenti Joe Biden është përpjekur të sigurojë Partinë Demokrate për shanset e tij për të fituar zgjedhjet, moshën dhe aftësinë e tij për të qeverisur. Megjithatë, thirrjet publike nga zyrtarë demokratë dhe donatorë për ta zëvendësuar atë, kanë ngritur pyetje […]
Një tjetër tërmet me magnitudë 4.5 Rihter trondit Greqinë, lëkundje të fuqishme në Patra

Një tjetër tërmet me magnitudë 4.5 Rihter trondit Greqinë, lëkundje të fuqishme në Patra

Një tërmet me magnitudë 4.5 i shkallës Rihter ka ndodhur mbrëmjen e së premtes  në orën 22:26, me orën greke, ​​në një pikë në juglindje të Patrës. Sipas Institutit Gjeodinamik, tërmeti kishte një thellësi fokale 26 kilometra dhe një epiqendër 10 kilometra lindje-juglindje të Chalandritsa. Burimi
Policja që ‘çmendi’ botën

Policja që ‘çmendi’ botën

  Danielle De Andrade Një trup i gjetur dje, të enjten, në plazhin e famshëm të Hollivudit, Florida, ka tronditur komunitetin lokal, ndërsa autoritetet po përpiqen të zbardhin rastin, duke kërkuar më shumë informacion për identitetin e viktimës. Kjo do të ishte, pak a shumë, historia shumë e shkurtër e një vdekjeje tjetër misterioze në […]
Pse Rusia donte të vriste CEO-n të Rheinmetall?

Pse Rusia donte të vriste CEO-n të Rheinmetall?

Armin Papperger Zbulimet për planet ruse për të vrarë kreun e industrisë kryesore gjermane të armatimeve Rheinmetall, e cila furnizon Ukrainën me armë, po shkaktojnë bujë në Berlin. “Ne e marrim kërcënimin e rëndësishëm nga Rusia shumë seriozisht dhe po marrim masa për të mbrojtur atdheun tonë,” tha të premten nga Berlini Maximilian Kahl, një […]
Vuçiç në paranojë të plotë: Po e përdorin Ukrainën kundër nesh! Serbia po sulmohet, duan luftë…

Vuçiç në paranojë të plotë: Po e përdorin Ukrainën kundër nesh! Serbia po sulmohet, duan luftë…

Aleksandër Vuçiç ka kaluar në paranojë të plotë. Presidenti i Serbisë, gjatë një konference në Beograd, prezantoi atë që e konsideroi një plan të mirëfilltë për sulm kundër vendit të tij. Duke marrë rolin e një profesori, Vuçiç pretendoi pa fakte se vendet e rajonit po përpiqen të përdorin konfliktin në Ukrainë për një agresion […]
Lufta në Gaza/ Biden: Izraeli dhe Hamasi në parim bien dakord për armëpushim

Lufta në Gaza/ Biden: Izraeli dhe Hamasi në parim bien dakord për armëpushim

Joe Biden Presidenti i SHBA-së, Joe Biden, flet për një marrëveshje parimore mes Izraelit dhe Hamasit për një armëpushim në Gaza, në postimin e tij në “X”. Siç thekson ai, “6 javë më parë kam paraqitur një kornizë gjithëpërfshirëse se si të arrihet një armëpushim dhe kthimi i pengjeve në atdheun e tyre. Ka ende […]
Çmimi i shtëpive rritet me 11%, kriza e strehimit godet rëndë Greqinë

Çmimi i shtëpive rritet me 11%, kriza e strehimit godet rëndë Greqinë

Kostoja e strehimit dhe qirasë në Greqi është rritur me pothuajse 11% nga viti 2022 në 2023, sipas agjencisë së pasurive të paluajtshme Global Property Guide . Kjo do të thotë se vendi mesdhetar po mban peshën kryesore të krizës së përkeqësuar të strehimit në Evropë. Ndërsa qeveria greke ka deklaruar se do të zbulojë masat e […]
“Digjet” Athina! Kamerat termike regjistrojnë temperatura deri në 100°C

“Digjet” Athina! Kamerat termike regjistrojnë temperatura deri në 100°C

temperatura rekord ne greqi GREQI- Athina po përballet me temperatura ekstreme, njësoj sicc po ndodh në të gjithë rajonin e Mesdheut. Mediat vendase raportojnë se kamerat termike kanë regjistruar temperaturat në qytet, në një ditë ku temperaturat e ajrit ishin parashikuar deri në 35 gradë C. Kamera ka kapur një temperaturë mbi 100°C në një […]
Temperaturat e larta, Kosova merr masa: Orare të kufizuara pune! Gratë shtatzëna të punojnë nga shtëpia

Temperaturat e larta, Kosova merr masa: Orare të kufizuara pune! Gratë shtatzëna të punojnë nga shtëpia

Ministria e Shëndetësisë e Kosovës ka urdhëruar kufizim të orarit të punës në vend për kategori të caktuara, nga 13 deri më 20 korrik, për shkak të temperaturave të larta me të cilat po përballet vendi. Sipas një vendimi të publikuar nga Ministria, gratë shtatzëna duhet të lirohen nga puna gjatë shtatë ditëve të ardhshme, […]
Vala e të nxehtit, qeveria Kurti merr masa: 1 javë pushim për gratë shtatzënë, 4 orë në ditë punë për të sëmurët kronikë

Vala e të nxehtit, qeveria Kurti merr masa: 1 javë pushim për gratë shtatzënë, 4 orë në ditë punë për të sëmurët kronikë

Albin Kurti KOSOVË- Për shkak të temperaturave të larta që priten në ditët në vijim, Qeveria e Kosovës ka marrë vendim për të kufizuar orarin e punës për disa kategori. Sipas vendimit të Ministria e Shëndetësisë, kjo bëhet me qëllim mbrojtjen e shëndetit të qytetarëve. Në bazë të këtij vendimi i cili hyn në fuqi […]
FOTOGALERI/ Nga Buckingham në Manhattan, Mbreti Charles blen apartament luksoz 6.6 mln $

FOTOGALERI/ Nga Buckingham në Manhattan, Mbreti Charles blen apartament luksoz 6.6 mln $

Pamje nga rezidenca Një apartament luksoz në Nju Jork është blerë nga mbreti i Mbretërisë së Bashkuar, Charles III, me çmimin e pronës që kap shumën prej 6.6 milionë dollarë. Sipas gazetës amerikane New York Post, kjo është një shtëpi 334 m2 në Manhatan me pamje nga Central Park dhe ka komoditete që të kujtojnë […]
Bashkëpunoi me serbët! Muhamet Alidemaj dënohet me 15 vjet burgim për krime lufte në Izbicë

Bashkëpunoi me serbët! Muhamet Alidemaj dënohet me 15 vjet burgim për krime lufte në Izbicë

Gjykata Themelore në Prishtinë e ka shpallur fajtor Muhamet Alidemajn dhe e ka dënuar me 15 vjet burgim për krime lufte gjatë vitit 1999 në Izbicë. Sipas aktakuzës, Alidemaj kishte marrë pjesë bashkë me pjesëtarë të forcave policore dhe ushtarake serbe në vrasjen e civilëve shqiptarë në masakrën e Izbicës që kishte ndodhur në mars […]
Rrëzohet avioni i pasagjerëve në Rusi, 3 viktima

Rrëzohet avioni i pasagjerëve në Rusi, 3 viktima

Avioni Një avion pasagjerësh Sukhoi Superjet u rrëzua sot në rajonin e Moskës, njoftoi agjencia shtetërore e lajmeve TASS, duke cituar shërbimet ruse të urgjencës. Sipas TASS, tre anëtarët e ekuipazhit në bordin e avionit, i cili i përkiste gjigantit rus të gazit Gazprom, vdiqën. Përplasja ndodhi pranë qytetit të Kolomna, gjatë një fluturimi testues pas riparimeve të planifikuara./ZËRI […]
Ndodh sërish, gafa e ‘pafalshme’ e Biden, ngatërron Zelenskyy-n me Putin-in

Ndodh sërish, gafa e ‘pafalshme’ e Biden, ngatërron Zelenskyy-n me Putin-in

Joe Biden SHBA- Në mes të një sitiuate të vështirë ku zërat mes demokratëve që kërkojnë dorëheqjen e tij nga gara shtohen, Presidenti i Shteteve të Bashkuara të Amerikës, Joe Biden bën gafën e radhës. Biden gabimisht iu referua presidentit ukrainas Volodymyr Zelenskyy si “President Putin” ndërsa foli me gazetarët për mbështetjen e NATO-s për […]
“Të gjithëve na rrëshqet ndonjëherë gjuha”, si e komentuan liderët e NATO-s gjendjen e Biden

“Të gjithëve na rrëshqet ndonjëherë gjuha”, si e komentuan liderët e NATO-s gjendjen e Biden

samiti i natos SHBA- Liderët perëndimor, që ishin pjesë e samitit të NATO-s në Uashington, u rreshtuan krah Joe Biden, në një kohë kur shqetësimet për moshën e presidentit amerikan dhe aftësia e tij për të shërbyer një mandat të dytë, po vijnë gjithnjë e në rritje Thirrjet ndaj Biden që të tërhiqet nga gara […]
Vrasja e trefishtë në Britani/ Mediat: Autori mund t’i ketë mbajtur disa orë peng para se t’i ekzekutonte me hark

Vrasja e trefishtë në Britani/ Mediat: Autori mund t’i ketë mbajtur disa orë peng para se t’i ekzekutonte me hark

Autori dhe tre viktimat BRITANI- Detaje të reja janë bërë me dije këtë të premte në lidhje me ngjarjen e rëndë të regjistruar në Britani, ku Kyle Clifford vrau gruan e prezantuesit të BBC-së dhe dy vajzat e çiftit. Raportohe se autorit përpara se toi vriste me hark, mund ti ketë mbajtur peng për më […]
CNN: Obama dhe Pelosi nuk besojnë më tek Biden

CNN: Obama dhe Pelosi nuk besojnë më tek Biden

Barack Obama, Nancy Pelosi dhe Joe Biden Rrjeti amerikan CNN tenton të paraqesë lëvizjet e prapaskenave në Partinë Demokratike për të bindur Joe Biden të tërhiqet nga gara për presidencën kundër Donald Trump, duke folur për shqetësimin e shprehur të dy ish-presidentit, Barack Obama dhe ish-kryetarja e Dhomës së Përfaqësuesve, Nancy Pelosi. Siç raporton CNN, […]
Kishin fshehur sasi të madhe heroine në një fuçi plastike, arrestohen dy shqiptarë në Greqi (Emrat)

Kishin fshehur sasi të madhe heroine në një fuçi plastike, arrestohen dy shqiptarë në Greqi (Emrat)

fucia plastike GREQI- Dy shqiptarë kanë rënë në prangat e Policisë në Greqi, pasi janë kapur me një sasi prej më shumë se 9 kilogramë kokaine në zonën e Selanikut. Policia greke kishte marrë informacion se shtetasi Erion Kasemi alias Gerald Kasemi 36 vjeç nga Kuçova, mbante dhe magazinonte sasi heroine në banesën e kunatës […]
Misi i Maqedonisë ra nga lartësia duke bërë ‘selfi’, theu 11 brinjë

Misi i Maqedonisë ra nga lartësia duke bërë ‘selfi’, theu 11 brinjë

Ish-Miss Maqedonia, modelja dhe influencuesja Emilia Rozman është vajza e cila së fundmi u rrëzua dhe u plagos rëndë në parkingun pranë “Gjirit të Eshtrave” në Ohër. Ndryshe, në policinë e Ohrit më 6 korrik në ora 21:40 është raportuar se E. R. (32) nga Shkupi duke bërë fotografi pranë rrethojës metalike të parkingut në […]
Grushti i shtetit në vitin 2016, Mali i Zi liron “puçistët”, të lirë edhe rusët që u akuzuan se do vendosnin qeveri pro ruse

Grushti i shtetit në vitin 2016, Mali i Zi liron “puçistët”, të lirë edhe rusët që u akuzuan se do vendosnin qeveri pro ruse

Të gjithë të akuzuarit për tentativën e grushtit të shtetit në ditën e zgjedhjeve parlamentare në Mal të Zi në vitin 2016, janë shpallur të pafajshëm me vendim të Gjykatës së Lartë në Podgoricë. Trupi gjykues prej 3 anëtarësh, i drejtuar nga gjyqtarit Zoran Radovic, e justifikoi vendimin me faktin se sipas tij, “nuk kishte […]