Shëndetësi
450 rezultate u gjendën
Disa arsye të forta pse gjumi i drekës i bën mirë shëndetit

Disa arsye të forta pse gjumi i drekës i bën mirë shëndetit

Studimet thonë se gjumi i drekës i bën mirë organizmit. Sipas ekspertëve, gjumi i drekës ndihmon në uljen e tensioni të gjakut me 5 mm Hg. Një studim rreth kësaj çështjeje, mbështet teoria se njerëzit që jetojnë në vendet e Mesdheut jetojnë më gjatë.Kjo ndodh jo vetëm prej ushqimit por edhe për shkak të gjumit […]
Çfarë dëmesh sjell për trupin tuaj konsumi i tepërt i ujit

Çfarë dëmesh sjell për trupin tuaj konsumi i tepërt i ujit

Ndonëse të gjithë thonë “konsumoni sa më shumë lëngje”, mjekët kanë nxjerr një tjetër tezë, ndërsa paralajmërojnë që pirja e një sasie të madhe të ujit është e dëmshme. Kanë qenë pikërisht ekspertë të King’s College Hospital në jug të Londrës që kanë nxjerr këtë përfundim, bazuar edhe tek rasti i një pacienteje 59-vjeçare. Mësohet […]
Disa ilaçe në këtë të nxehtë mund të japin efekte anësore të rrezikshme. Ja çfarë duhet të dini

Disa ilaçe në këtë të nxehtë mund të japin efekte anësore të rrezikshme. Ja çfarë duhet të dini

Nxehtësia ekstreme mund të rrisë rrezikun e sëmundjeve të lidhura me nxehtësinë dhe të kërcënojë shëndetin në një mënyrë më delikate – duke përforcuar efektet anësore të shumë ilaçeve të zakonshme. Moti i nxehtë gjithashtu mund të dëmtojë ilaçet si insulina që kërkojnë ftohje. Inhalatorët mund të shpërthejnë. Injektorët e epinefrinës si EpiPens mund të […]
Mënyra për të llogaritur sa kalori duhet të konsumoni çdo ditë ditë në bazë të peshës tuaj

Mënyra për të llogaritur sa kalori duhet të konsumoni çdo ditë ditë në bazë të peshës tuaj

Kur vjen puna te humbja e peshës, terma të tilla si “kalori të pakta”, “zero kalori” dhe “prerja e kalorive” janë hedhur rreth gjithë kohës. Shpesh mund të gjeni veten duke menduar, sa kalori duhet të hani një ditë. Përkundër asaj që shoqëria mund të ju tregojë, ju nuk dëshironi të shkoni jashtë bordit me […]
Sëmundjet që shkaktojnë djersitjen e tepërt, ja disa këshilla si t’i trajtoni në kushte shtëpie

Sëmundjet që shkaktojnë djersitjen e tepërt, ja disa këshilla si t’i trajtoni në kushte shtëpie

Djersitja si çdo proces që kryen organizmi është gjithashtu shumë normale dhe e nevojshme për trupin. Dihet që gjatë stinës së nxehtë trupi djersit më shpejt dhe më shumë, për shkak të përballjes me temperaturat e larta. Në shumë raste kjo është diçka normale që ndihmon nxjerrjen e toksinave jashtë trupit. Gjithsesi edhe ky proces […]
Përse duhet të konsumojmë rukolën?

Përse duhet të konsumojmë rukolën?

Rukola konsiderohet një nga ushqimet me më shumë vlera ushqyese që mund të hani. Rukola nuk ka qenë shumë e njohur për shqiptarët, gjë e cila ka ndryshuar vitet e fundit. Ajo është e pasur me shumë kalcium, Vitaminë A, Vitaminë C, Vitaminë K dhe hekur. Përmban gjithashtu folat, kalium, beta-karoten, si dhe antioksidantë të […]
Studimi: Narcistët bëhen më empatikë dhe bujarë me kalimin e kohës

Studimi: Narcistët bëhen më empatikë dhe bujarë me kalimin e kohës

Narcistët bëhen më empatikë, bujarë dhe më të këndshëm me kalimin e moshës, sipas rezultateve të një studimi të ri, të publikuar në revistën amerikane Psychological Bulletin. Studimi, ku morën pjesë më shumë se 37,000 njerëz sugjeron se ndjenja e lartë e vetëvlerësimit të njerëzve narcistë mund të zvogëlohet me kalimin e moshës, por mund […]
Gjithçka që duhet të dini rreth miomave të mitrës

Gjithçka që duhet të dini rreth miomave të mitrës

Miomat (fibroidet) e mitrës janë rritje jo kanceroze të indit muskulor të mitrës. Mioma mund të shfaqet si një miomë e vetme ose më shumë mioma dhe me madhësi të ndryshme. Disa veçori të përgjithshme Zakonisht prekin femrat ndërmjet moshës 30 dhe 40 vjeç.Nëse janë shfaqur në moshë më të re, miomat/fibroidet rriten më shpejt.Prania […]
Realizohet transplantim i rrallë i laringut, pacienti me kancer flet sërish

Realizohet transplantim i rrallë i laringut, pacienti me kancer flet sërish

Një burrë nga Massachusetts ka rifituar zërin e tij pasi kirurgët i hoqën laringun kanceroz dhe, në një lëvizje, e zëvendësuan atë me një të dhuruar. Transplantet e të ashtuquajturës “kutia e zërit” janë jashtëzakonisht të rralla dhe zakonisht nuk janë një opsion për njerëzit me kancer aktiv. Marty Kedian është vetëm personi i tretë […]
Depresioni mund ndikojë në humbjen e kujtesës dhe anasjelltas

Depresioni mund ndikojë në humbjen e kujtesës dhe anasjelltas

Depresioni mund të kontribuojë në humbjen e kujtesës dhe anasjelltas, sipas ekspertëve që studiuan rreth 8200 britanikë gjatë dy dekadave. Ekipi zbuloi se një “ndryshim linear në simptomat depresive” kontribuoi në humbjen e përshpejtuar të kujtesës në grupin e studimit, i cili përbëhej nga njerëz të moshës 50 vjeç e lart, me një moshë mesatare […]
A është etik truri i krijuar në laborator? Çfarë thonë shkencëtarët?

A është etik truri i krijuar në laborator? Çfarë thonë shkencëtarët?

Organoidet e trurit, të quajtur zakonisht “mini trurë”, nuk janë truri aktual i njeriut. Megjithatë, shqetësimet etike rreth këtyre indeve të trurit të rritura në laborator, veçanërisht kur rrjedhin nga indet e fetusit të njeriut, mund të jenë realisht shumë njerëzore. Studiuesit nga Universiteti i Hiroshimës ofrojnë njohuri të vlefshme në kompleksitetin e natyrshëm në […]
Vapa ekstreme, ja simptomat e papritura që mund të shkaktohet për shkak të saj

Vapa ekstreme, ja simptomat e papritura që mund të shkaktohet për shkak të saj

Disa rreziqe shëndetësore vijnë me motin e ngrohtë, disa prej të cilave mund të jenë të dukshme, si djegia nga dielli dhe dehidratimi. Një problem shëndetësor më pak i zakonshëm që mund të shfaqet kur temperaturat rriten është diarreja. Çrregullime të ndryshme mund të shkaktojnë diarre gjatë nxehtësisë ekstreme, thanë ekspertët, shkruan Verywellhealth.com. “Kur jashtë bëhet […]
13 simptomat që tregojnë se keni ADHD edhe ju si të rritur

13 simptomat që tregojnë se keni ADHD edhe ju si të rritur

Çrregullimi i hiperaktivitetit të deficitit të vëmendjes (ADHD) është një gjendje e shëndetit mendor. Njerëzit e diagnostikuar me ADHD shpesh përballen me sfida me mos-vëmendje, hiperaktivitet dhe impulsivitet. Për njerëzit me ADHD, këto sfida zakonisht fillojnë në fëmijëri dhe mund të vazhdojnë ndërsa rriten, shkruan Express.co.uk. Nuk ka një qasje të vetme për ADHD-n dhe dy […]
Depresioni pas diplomimit, shkaqet dhe si ta tejkaloni

Depresioni pas diplomimit, shkaqet dhe si ta tejkaloni

Diplomimi shihet shpesh si një portë për mundësi të reja, por shumë të rinj e gjejnë veten duke u përballur me depresionin pas diplomimit Kjo përvojë është e zakonshme dhe mund të jetë sfiduese. Realiteti i depresionit pas diplomimit Kalimi nga bota akademike në “streset” e jetës së të rriturve mund të na çojë natyrshëm […]
Problem niseshteja, ja katër ushqimet që nuk duhet t’i konsumoni

Problem niseshteja, ja katër ushqimet që nuk duhet t’i konsumoni

Mund të duket e çuditshme, por rënia nga pesha është një mision, pikënisja e së cilit është tryeza e bukës. Ky artikull ka të bëjë me ushqimet e pasura me niseshte që nxisin mbipeshën. Megjithatë, duhet theksuar që jo çdo ushqim i pasur me niseshte është i pashëndetshëm për organizmin. Ekspertët veçojnë katër ushqime të […]
No Image Available

Përfitimet e ushqyerjes me gji për foshnjën dhe nënën

Qumështi i gjirit është forma më e mirë e të ushqyerit për fëmijën tuaj. Ai siguron lëndët ushqyese që foshnja juaj ka nevojë për t’u rritur dhe zhvilluar dhe e ndihmon fëmijën të luftojë infeksionet gjatë rritjes. Por përfitimet janë të shumta jo vetëm për foshnjat, por edhe për nënat. Foshnjat që ushqehen me gji […]
Si ndikojnë temperaturat e larta tek diabetikët, kujdesi që duhet të tregoni

Si ndikojnë temperaturat e larta tek diabetikët, kujdesi që duhet të tregoni

Stina e verës shkakton shumë vështirësi në shëndetin e një diabetiku. Nëse ky i fundit nuk tregon kujdes ndaj temperaturave të larta dhe ushqyerjes ai mund të përballet me disa probleme.  Në këtë artikull do të mësoni për kujdesin që një diabetik duhet të tregojë gjatë stinës së verës. Dëmtime të nervave Komplikimet që shkakton […]
12 rregulla për të bërë një fëmijë të lumtur!

12 rregulla për të bërë një fëmijë të lumtur!

Nuk ekzistojnë recetat e mrekullisë sesi mund të kemi fëmijë të lumtur pasi lumturia është një ndjenjë subjektive dhe shume personale. Pavarësisht kësaj, ka disa mënyra sesi mund të krijojmë nje mjedis të favorshëm drejt lumturisë së fëmijës suaj! 1. Dhurojini puthje menjëherë pas zgjimit në mëngjes. 2. Përqafojeni edhe atëherë kur nuk e pret […]
Ndotja e ajrit zvogëlon shanset për lindje të suksesshme me fekondim artificial

Ndotja e ajrit zvogëlon shanset për lindje të suksesshme me fekondim artificial

Ndotja e ajrit zvogëlon shanset për një lindje të suksesshme me fekondim artificial, sipas një studimi të ri Studiuesit zbuluan se ekspozimi ndaj grimcave të imta (PM) përpara marrjes së vezëve gjatë fekondimit artificial mund të ulë shanset për të arritur një lindje të suksesshme me pothuajse 40%. Studimi pionier analizoi ekspozimin ndaj PM10 në […]
Keni këto shqetësime? Shkaktar kryesor është moti i nxehtë

Keni këto shqetësime? Shkaktar kryesor është moti i nxehtë

Disa rreziqe shëndetësore vijnë me motin e ngrohtë, disa prej të cilave mund të jenë të dukshme, si djegia nga dielli dhe dehidratimi. Një problem shëndetësor më pak i zakonshëm që mund të shfaqet kur temperaturat rriten është diarreja. Çrregullime të ndryshme mund të shkaktojnë diarre gjatë nxehtësisë ekstreme, thonë ekspertët. “Kur jashtë bëhet nxehtë, […]