Syri.net
472 rezultate u gjendën
Syri.net's Profile Image

Syri.net

Nga ky autor janë publikuar 472 lajme.
user-icon
A mundet që bakteret ose viruset e mumieve të lashta egjiptiane të shkaktojnë sot një ‘murtajë’

A mundet që bakteret ose viruset e mumieve të lashta egjiptiane të shkaktojnë sot një ‘murtajë’

Egjiptianët e lashtë nuk ishin të huaj për sëmundjet dhe hulumtimet kanë treguar se ata ishin të prekur nga një sërë sëmundjesh infektive, duke përfshirë linë, tuberkulozin dhe lebrën. Për shembull, Ramesses V, faraoni i katërt i dinastisë së XX-të të Egjiptit, u infektua me lisë, siç dëshmohet nga plagët e lisë në trupin e […]
” Athina! Kamera termike regjistron 100°C në rrugët e kryeqytetit grek

” Athina! Kamera termike regjistron 100°C në rrugët e kryeqytetit grek

Athina po përballet me temperatura ekstreme. Mediat vendase raportojnë se kamerat termike kanë regjistruar temperaturat në qytet, në një ditë ku temperaturat e ajrit ishin parashikuar deri në 35 gradë C. Kamera ka kapur një temperaturë mbi 100°C në një rrugë në qendër të Athinës pranë një kamioni. Ndërsa, në motorin e një makinerie që […]
Disa arsye të forta pse gjumi i drekës i bën mirë shëndetit

Disa arsye të forta pse gjumi i drekës i bën mirë shëndetit

Studimet thonë se gjumi i drekës i bën mirë organizmit. Sipas ekspertëve, gjumi i drekës ndihmon në uljen e tensioni të gjakut me 5 mm Hg. Një studim rreth kësaj çështjeje, mbështet teoria se njerëzit që jetojnë në vendet e Mesdheut jetojnë më gjatë.Kjo ndodh jo vetëm prej ushqimit por edhe për shkak të gjumit […]
Një tjetër tërmet me magnitudë 4.5 Rihter trondit Greqinë, lëkundje të fuqishme në Patra

Një tjetër tërmet me magnitudë 4.5 Rihter trondit Greqinë, lëkundje të fuqishme në Patra

Një tërmet me magnitudë 4.5 i shkallës Rihter ka ndodhur mbrëmjen e së premtes  në orën 22:26, me orën greke, ​​në një pikë në juglindje të Patrës. Sipas Institutit Gjeodinamik, tërmeti kishte një thellësi fokale 26 kilometra dhe një epiqendër 10 kilometra lindje-juglindje të Chalandritsa. Burimi
Çfarë dëmesh sjell për trupin tuaj konsumi i tepërt i ujit

Çfarë dëmesh sjell për trupin tuaj konsumi i tepërt i ujit

Ndonëse të gjithë thonë “konsumoni sa më shumë lëngje”, mjekët kanë nxjerr një tjetër tezë, ndërsa paralajmërojnë që pirja e një sasie të madhe të ujit është e dëmshme. Kanë qenë pikërisht ekspertë të King’s College Hospital në jug të Londrës që kanë nxjerr këtë përfundim, bazuar edhe tek rasti i një pacienteje 59-vjeçare. Mësohet […]
Vuçiç në paranojë të plotë: Po e përdorin Ukrainën kundër nesh! Serbia po sulmohet, duan luftë…

Vuçiç në paranojë të plotë: Po e përdorin Ukrainën kundër nesh! Serbia po sulmohet, duan luftë…

Aleksandër Vuçiç ka kaluar në paranojë të plotë. Presidenti i Serbisë, gjatë një konference në Beograd, prezantoi atë që e konsideroi një plan të mirëfilltë për sulm kundër vendit të tij. Duke marrë rolin e një profesori, Vuçiç pretendoi pa fakte se vendet e rajonit po përpiqen të përdorin konfliktin në Ukrainë për një agresion […]
Disa ilaçe në këtë të nxehtë mund të japin efekte anësore të rrezikshme. Ja çfarë duhet të dini

Disa ilaçe në këtë të nxehtë mund të japin efekte anësore të rrezikshme. Ja çfarë duhet të dini

Nxehtësia ekstreme mund të rrisë rrezikun e sëmundjeve të lidhura me nxehtësinë dhe të kërcënojë shëndetin në një mënyrë më delikate – duke përforcuar efektet anësore të shumë ilaçeve të zakonshme. Moti i nxehtë gjithashtu mund të dëmtojë ilaçet si insulina që kërkojnë ftohje. Inhalatorët mund të shpërthejnë. Injektorët e epinefrinës si EpiPens mund të […]
Çmimi i shtëpive rritet me 11%, kriza e strehimit godet rëndë Greqinë

Çmimi i shtëpive rritet me 11%, kriza e strehimit godet rëndë Greqinë

Kostoja e strehimit dhe qirasë në Greqi është rritur me pothuajse 11% nga viti 2022 në 2023, sipas agjencisë së pasurive të paluajtshme Global Property Guide . Kjo do të thotë se vendi mesdhetar po mban peshën kryesore të krizës së përkeqësuar të strehimit në Evropë. Ndërsa qeveria greke ka deklaruar se do të zbulojë masat e […]
Mënyra për të llogaritur sa kalori duhet të konsumoni çdo ditë ditë në bazë të peshës tuaj

Mënyra për të llogaritur sa kalori duhet të konsumoni çdo ditë ditë në bazë të peshës tuaj

Kur vjen puna te humbja e peshës, terma të tilla si “kalori të pakta”, “zero kalori” dhe “prerja e kalorive” janë hedhur rreth gjithë kohës. Shpesh mund të gjeni veten duke menduar, sa kalori duhet të hani një ditë. Përkundër asaj që shoqëria mund të ju tregojë, ju nuk dëshironi të shkoni jashtë bordit me […]
Bashkëpunoi me serbët! Muhamet Alidemaj dënohet me 15 vjet burgim për krime lufte në Izbicë

Bashkëpunoi me serbët! Muhamet Alidemaj dënohet me 15 vjet burgim për krime lufte në Izbicë

Gjykata Themelore në Prishtinë e ka shpallur fajtor Muhamet Alidemajn dhe e ka dënuar me 15 vjet burgim për krime lufte gjatë vitit 1999 në Izbicë. Sipas aktakuzës, Alidemaj kishte marrë pjesë bashkë me pjesëtarë të forcave policore dhe ushtarake serbe në vrasjen e civilëve shqiptarë në masakrën e Izbicës që kishte ndodhur në mars […]
Sëmundjet që shkaktojnë djersitjen e tepërt, ja disa këshilla si t’i trajtoni në kushte shtëpie

Sëmundjet që shkaktojnë djersitjen e tepërt, ja disa këshilla si t’i trajtoni në kushte shtëpie

Djersitja si çdo proces që kryen organizmi është gjithashtu shumë normale dhe e nevojshme për trupin. Dihet që gjatë stinës së nxehtë trupi djersit më shpejt dhe më shumë, për shkak të përballjes me temperaturat e larta. Në shumë raste kjo është diçka normale që ndihmon nxjerrjen e toksinave jashtë trupit. Gjithsesi edhe ky proces […]
‘MIK Festival’ ngjarja kulturore 7 vjeçare, Inva Mula shpluhros operetën ‘Agimi’ pas 70 vitesh

‘MIK Festival’ ngjarja kulturore 7 vjeçare, Inva Mula shpluhros operetën ‘Agimi’ pas 70 vitesh

‘MIK FESTIVAL’ është kthyer në një ngjarje të rëndësishme kulturore për Shqipërinë. Edicioni i 7-të është çelur në qytetin e Korçës, ndërsa themeluesja sopranoja shqiptare me famë botërore Inva Mula veçoi nga surprizat e këtij viti shpluhrosjen e operetës ‘Agimi’, që do të prezantohet për publikun 70 vjet nga vënia e saj e parë në […]
Përse duhet të konsumojmë rukolën?

Përse duhet të konsumojmë rukolën?

Rukola konsiderohet një nga ushqimet me më shumë vlera ushqyese që mund të hani. Rukola nuk ka qenë shumë e njohur për shqiptarët, gjë e cila ka ndryshuar vitet e fundit. Ajo është e pasur me shumë kalcium, Vitaminë A, Vitaminë C, Vitaminë K dhe hekur. Përmban gjithashtu folat, kalium, beta-karoten, si dhe antioksidantë të […]
VIDEO SYRI TV/ Shfaqja ‘Hedhur’, protestë për realitetin, Spahiu: Institucionet t’u kushtojnë vëmendje

VIDEO SYRI TV/ Shfaqja ‘Hedhur’, protestë për realitetin, Spahiu: Institucionet t’u kushtojnë vëmendje

Në skenën e Teatrit Skampa në qytetin e Elbasanit  u prezantua shfaqja ‘Hedhur’ një bashkëpunim mes trupës së aktorëve dhe personave me aftësi të veçanta. Vepra vë në pikëpyetje sistemin dhe shoqërinë, kurse drejtoresha e qendrës ‘Acipsn’ Fatma Spahiu u bëri thirrje institucioneve  që shfaqja të jetë si hapë i parë, ndaj vëmendjes që duhet […]
Misi i Maqedonisë ra nga lartësia duke bërë ‘selfi’, theu 11 brinjë

Misi i Maqedonisë ra nga lartësia duke bërë ‘selfi’, theu 11 brinjë

Ish-Miss Maqedonia, modelja dhe influencuesja Emilia Rozman është vajza e cila së fundmi u rrëzua dhe u plagos rëndë në parkingun pranë “Gjirit të Eshtrave” në Ohër. Ndryshe, në policinë e Ohrit më 6 korrik në ora 21:40 është raportuar se E. R. (32) nga Shkupi duke bërë fotografi pranë rrethojës metalike të parkingut në […]
Studimi: Narcistët bëhen më empatikë dhe bujarë me kalimin e kohës

Studimi: Narcistët bëhen më empatikë dhe bujarë me kalimin e kohës

Narcistët bëhen më empatikë, bujarë dhe më të këndshëm me kalimin e moshës, sipas rezultateve të një studimi të ri, të publikuar në revistën amerikane Psychological Bulletin. Studimi, ku morën pjesë më shumë se 37,000 njerëz sugjeron se ndjenja e lartë e vetëvlerësimit të njerëzve narcistë mund të zvogëlohet me kalimin e moshës, por mund […]
Lirohen të gjithë të akuzuarit në rastin e ‘grushtshtetit’ në Mal të Zi

Lirohen të gjithë të akuzuarit në rastin e ‘grushtshtetit’ në Mal të Zi

Të gjithë të akuzuarit në rastin e “grushtshtetit” në ditën e zgjedhjeve parlamentare në Mal të Zi në vitin 2016, u shpallën të pafajshëm me vendim të Gjykatës së Lartë në Podgoricë. Vendimin e mori një trup gjykues prej tre anëtarësh i gjyqtarit Zoran Radoviq. “Nuk kishte asnjë provë se të akuzuarit ishin fajtorë për […]
Mali i Zi merr masa, ndalon transmetimin e emisioneve të 20 mediave ruse

Mali i Zi merr masa, ndalon transmetimin e emisioneve të 20 mediave ruse

Autoritetet malazeze ndaluan të enjten transmetimin e programeve të 20 mediave ruse, përfshirë shërbimin ballkanik RT (ish Russia Today ) dhe Sputnik. Me këtë vendim, Podgorica zyrtare vazhdon të veprojë në përputhje me politikën e jashtme të Bashkimit Evropian në masat monitoruese ndaj Rusisë, për shkak të agresionit ndaj Ukrainës. Të gjithë transmetuesit u urdhëruan […]
Çmenduria e Putin, i dha nënshtetësinë ruse vullnetarit serb që ndihmoi në pushtimin e Ukrainës

Çmenduria e Putin, i dha nënshtetësinë ruse vullnetarit serb që ndihmoi në pushtimin e Ukrainës

Presidenti rus Vladimir Putin i dha nënshtetësinë një vullnetari nga Serbia që po lufton për Rusinë në Distriktin Ushtarak Verior. Një vullnetar nga Serbia, Aleksandar Jokiç, i cili po lufton në anën e Rusisë në zonën e Qarkut Ushtarak Verior, ka marrë nënshtetësinë ruse, sipas dekretit të presidentit rus, të publikuar në faqen e internetit […]
Gjithçka që duhet të dini rreth miomave të mitrës

Gjithçka që duhet të dini rreth miomave të mitrës

Miomat (fibroidet) e mitrës janë rritje jo kanceroze të indit muskulor të mitrës. Mioma mund të shfaqet si një miomë e vetme ose më shumë mioma dhe me madhësi të ndryshme. Disa veçori të përgjithshme Zakonisht prekin femrat ndërmjet moshës 30 dhe 40 vjeç.Nëse janë shfaqur në moshë më të re, miomat/fibroidet rriten më shpejt.Prania […]