Gazetadita.al
295 rezultate u gjendën
Gazetadita.al's Profile Image

Gazetadita.al

Nga ky autor janë publikuar 295 lajme.
user-icon
A mund të përdoret neni i 25-të i Kushtetutës amerikane për zëvendësimin e Presidentit Biden?

A mund të përdoret neni i 25-të i Kushtetutës amerikane për zëvendësimin e Presidentit Biden?

Pas paraqitjes së tij të dobët në debatin e parë me ish Presidentin Donald Trump, Presidenti Joe Biden është përpjekur të sigurojë Partinë Demokrate për shanset e tij për të fituar zgjedhjet, moshën dhe aftësinë e tij për të qeverisur. Megjithatë, thirrjet publike nga zyrtarë demokratë dhe donatorë për ta zëvendësuar atë, kanë ngritur pyetje […]
VIDEO: Një deklaratë e sinqertë e Flamur Nokës

VIDEO: Një deklaratë e sinqertë e Flamur Nokës

Flamur Noka, i ftuar dy ditë më parë në A2 CNN, ka bërë një deklaratë të sinqertë, që tregon se ata i thonë burgut hapur, veç të vjedhin sa më shumë lekë. Ai deklaroi se për 400 milionë euro, do të shkonte me vrap në burg. “Mi jepni mua 430 milionë euro, se shkoj unë […]
VIDEO: Një deklaratë e sinqertë, e Flamur Nokës

VIDEO: Një deklaratë e sinqertë, e Flamur Nokës

Flamur Noka, i ftuar dy ditë më parë në A2 CNN, ka bërë një deklaratë të sinqertë, që tregon se ata i thonë burgut hapur, veç të vjedhin sa më shumë lekë. Ai deklaroi se për 400 milionë euro, do të shkonte me vrap në burg. “Mi jepni mua 430 milionë euro, se shkoj unë […]
Riso Arborio 1 kg, del nga qarkullimi në Itali për kadmium mbi normë. Produkti në shitje në Shqipëri

Riso Arborio 1 kg, del nga qarkullimi në Itali për kadmium mbi normë. Produkti në shitje në Shqipëri

Grupi Conad në Itali njofton së fundmi se ka vendosur të tërheqë nga tregu produktin oriz Arborio, 1 kg, që sugjerohet për rizoto. Grupi ka kryer analiza vetë dhe ka rezultuar se produkti përmban norma kadmiumi mbi kufijtë e lejuar. Në njoftimin përkatës Conad Italia u bën thirrje të gjithë klientëve që kanë blerë një […]
Nisma e Kuvendit për KLSH-në ngre pikëpyetje për cënim të pavarësisë

Nisma e Kuvendit për KLSH-në ngre pikëpyetje për cënim të pavarësisë

Kuvendi ka propozuar së fundmi ngritjen e një strukture të re parlamentare brenda Komisionit për Ekonominë dhe Financat punën audituese të Kontrollit të Lartë të Shtetit, institucioni më i lartë i kontrollit ekonomik e financiar. Projektvendimi për ngritjen e nënkomisionit “Për Auditimin e Sektorit Publik” shpall si synim kryesor  zbatimin e buxhetit të shtetit dhe […]
Mediat greke: Fredi Beleri MERR LEJE për t’u betuar si deputet i Greqisë në Parlamentin Europian

Mediat greke: Fredi Beleri MERR LEJE për t’u betuar si deputet i Greqisë në Parlamentin Europian

Media greke “Protothema” ka lajmëruar në një artikull se ish-kryebashkiaku i Himarës, Fredi Beleri ka siguruar lejen për të shkuar në Strasburg dhe për të kryer betimin e tij si eurodeputet. Në artikull thuhet se Beleri do të niset mëngjesin e së hënës drejt Athinës, i cili do të jetë ndalesë e ndërmjetme, dhe më […]
Burgjet nuk ia kanë miratuar ende lejen Belerit, ja çfarë parashikon rregullorja

Burgjet nuk ia kanë miratuar ende lejen Belerit, ja çfarë parashikon rregullorja

Një grup pune në Drejtorinë e Burgjeve është mbledhur për të shqyrtuar kërkesën e Fredi Belerit, i cili kërkon leje të shkojë fizikisht në Parlamentin Evropian si eurodeputet. Aktualisht grupi i punës po shqyrton të gjitha mundësitë, por leja nuk është miratuar ende, për shkak se një person i cili ka marrë dënim të formës […]
Niset të hënën drejt Strasburgut, Fredi Beleri merr lejen për tu betuar si eurodeputet

Niset të hënën drejt Strasburgut, Fredi Beleri merr lejen për tu betuar si eurodeputet

Media greke “Protothema” ka lajmëruar në një artikull se ish-kryebashkiaku i Himarës, Fredi Beleri ka siguruar lejen për të shkuar në Strasburg dhe për të kryer betimin e tij si eurodeputet. Në artikull thuhet se Beleri do të niset mëngjesin e së hënës drejt Athinës, i cili do të jetë ndalesë e ndërmjetme, dhe më […]
“Ata që djegin flamurin kombëtar do dënohen”, Veliaj: As kryeministria e as bashkia s’janë godina personale

“Ata që djegin flamurin kombëtar do dënohen”, Veliaj: As kryeministria e as bashkia s’janë godina personale

Kryetari i Bashkisë së Tiranës, Erion Veliaj inspektoi punimet për bllokun e banimit që kufizohet nga rrugët “Teodor Keko”, “Tom Plezha”, “Mikel Maruli” dhe “Loni Ligori”. Veliaj tha se falë këtyre investimeve, po rritet ndjeshëm vlera e pronës. Ai komentoi edhe pamjet e shëmtuara nga protesta e djeshme e opozitës, kur u dogj me molotovë […]
“Nga Biden shkon te Trump”, Orban takohet me ish-presidentin e SHBA pas samitit të NATO

“Nga Biden shkon te Trump”, Orban takohet me ish-presidentin e SHBA pas samitit të NATO

Kryeministri nacionalist i Hungarisë, Viktor Orban, u takua në Florida me ish-presidentin amerikan, Donald Trump, pas përfundimit të samitit të NATO-s në Uashington. Takimi me Trumpin ka të ngjarë të shqetësojë edhe më shumë aleatët e Budapestit, teksa Orbani zemëroi homologët e tij evropianë pasi u takua me presidentin rus, Vladimir Putin, javën e kaluar. […]
OECD: Shqipëria, përkeqësuar në 28% të objektivave të zhvillimit 2030

OECD: Shqipëria, përkeqësuar në 28% të objektivave të zhvillimit 2030

Shqipëria ka bërë progres të moderuar drejt arritjes së objektivave të Zhvillimit të Qëndrueshëm të Axhendës 2030 gjatë periudhës së vlerësimit në vitin 2023, të bërë nga Organizata për Bashkëpunim dhe Zhvillim Ekonomik (OECD). Organizata e njohur ndërkombëtare analizoi në hollësi zhvillimet në Shqipëri në publikimin e fundit, ku vuri në dukje se vendi ynë […]
Fundoset industria, PBB-ja rënie vjetore me 6.8% në janar-mars

Fundoset industria, PBB-ja rënie vjetore me 6.8% në janar-mars

Industria ka hyrë në vitin e dytë të krizës, ku rënia e sektorit nuk po ndalet. Të dhënat e fundit të INSTAT për Prodhimin e Brendshëm Bruto në tremujorin e parë 2024 treguan se industria përpunuese shënoi rënie vjetore me 6.8%. Sektori i industrisë është zemra e eksporteve shqiptare, por pësoi rënie për të katërtin […]
VIDEO: Biden prezanton Zelenskyn në konferencë si Putin, ja reagimi i Presidentit ukrainas

VIDEO: Biden prezanton Zelenskyn në konferencë si Putin, ja reagimi i Presidentit ukrainas

 Presidenti i Shteteve të Bashkuara të Amerikës, Joe Biden ka vijuar të enjten serinë e gafave të tij në fjalimet publike. E radhës erdhi në ditën e fundit samitit të NATO-s, mbajtur në Washington ku gjatë ligjëratës së tij, teksa po e ftonte presidentin ukrainas Volodymyr Zelensky në podium, Biden i drejtohet atoj si “President […]
LIVE: Protesta para Kryeministrisë, bashkohet dhe Meta, Berisha i sheh nga dritarja

LIVE: Protesta para Kryeministrisë, bashkohet dhe Meta, Berisha i sheh nga dritarja

Partia Demokratike e drejtuar nga Sali Berisha thirri sot protestën kombëtare para kryeministrisë, e para pasi gjykata e Apelit i dha vulën dhe siglën e partisë. Në orën 20:30 nën sloganin ‘Të bashkuar në betejë, opozita në aksion’ PD dhe aleatët e saj zbritën në bulevardin “Dëshmorët e Kombit’ për të kërkuar krijimin e një qeverie teknike si garanci […]
PROTESTA: Hidhet molotov drejt Kryeministrisë, flakë te dera e godinës

PROTESTA: Hidhet molotov drejt Kryeministrisë, flakë te dera e godinës

Tensione në protestën e opozitës. Në momentin që ka marrë fjalën kreu demokrat, Sali Berisha nëpërmjet video call, në drejtim të godinës së Kryeministrisë janë hedhur molotovë. Shkallët e Kryeministrisë dhe dera e godinës shihen në flakë. Kjo është e njëjta taktikë, që protestuesit ndjekin edhe gjatë protestave para bashkisë së Tiranës. Policia i ka […]
Ndryshimet në tregun e punës, më pak të rinj po ndjekin arsimin e lartë

Ndryshimet në tregun e punës, më pak të rinj po ndjekin arsimin e lartë

Ndërsa në shtator pritet të nisë viti i ri akademik, dilemat tek të rinjtë janë për degën që duhet të zgjedhin. Duhet të udhëheqë pasioni apo kërkesat e tregut për të gjetur një punë pas përfundimit të ciklit të studimeve? Në fakt, të dhënat tregojnë se numri i të rinjve që po ndjekin arsimin e […]
Një paketë e dytë mbështetëse për bujqësinë, fondet do jepen me kushte

Një paketë e dytë mbështetëse për bujqësinë, fondet do jepen me kushte

Burime nga Ministria e Bujqësisë dhe Zhvillimit Rural konfirmojnë se po përgatitet një paketë e dytë mbështetëse për bujqësinë. Por paketa e dytë do të ofrojë para me kushte. “Ne do të bëjmë një ndërhyrje rishikuese të buxhetit në qershor të vitit 2024 dhe bujqësia do të jetë sektori kryesor i rishikimit”, deklaroi ministri Mete […]
VIDEO: Rama tërheq vëmendjen me atletet e bardha në Samitin e NATO-s, merr edhe “aprovimin” nga Macron

VIDEO: Rama tërheq vëmendjen me atletet e bardha në Samitin e NATO-s, merr edhe “aprovimin” nga Macron

Kryeministri Edi Rama ka tërhequr sërish vëmendjen me veshjen e tij në një takim të nivelit të lartë  për 75-vjetorin e krijimit të NATO-s. Në ndryshim nga drejtuesit e shteteve të tjera, Rama kishte zgjedhur që kostumin e tij zyrtar, ta “thyente” me një palë atlete të bardha. Në një video që qarkullon në media […]
Regjistrimi i të drejtave të autorit online, qeveria miraton procedurën që duhet të ndiqet

Regjistrimi i të drejtave të autorit online, qeveria miraton procedurën që duhet të ndiqet

Qeveria miratoi të mërkurën e kësaj jave procedurat që do të ndiqet për regjistrimin e të drejtave të autorit sipas ligjit të vitit 2016 ““Për të drejtat e autorit dhe të drejtat e tjera të lidhura me to”, duke nënvizuar se gjithçka kalon përmes e-albania. Vendimi sqaron hap pas hapi të gjitha hallkat që duhet […]
Hapen 1200 vende të reja praktike pune në administratën publike, Rama: Aplikantët të zotërojnë…

Hapen 1200 vende të reja praktike pune në administratën publike, Rama: Aplikantët të zotërojnë…

Kryeministri Edi Rama ka njoftuar hapjen e 1200 vendeve të reja praktike pune në administratën publike. Në një postim në rrjetet sociale, Rama shkroi se kriter është pasja e një diplome Bachelor. Ai shton se çdo i interesuar  mund të bëhet pjesë e thirrjes deri më 15 gusht 2024 duke aplikuar online. Postimi i plotë: […]