2024 July 10 (Faqeja 2)
259 rezultate u gjendën
Macron: Askush nuk i fitoi zgjedhjet parlamentare

Macron: Askush nuk i fitoi zgjedhjet parlamentare

Emmanuel Macron Presidenti i Francës, Emmanuel Macron, u bëri thirrje sot të gjitha forcave demokratike të vendit të tij që të hyjnë në konsultime të sinqerta me synimin për të formuar një skemë qeveritare që do të ketë një shumicë parlamentare. Në veçanti, në letrën e tij të hapur drejtuar popullit francez, Macron, duke konstatuar […]
Shtohen zërat e demokratëve që kërkojnë dorëheqjen e Biden

Shtohen zërat e demokratëve që kërkojnë dorëheqjen e Biden

Joe Biden Senatori demokrat i Nju Jorkut Pat Ryan i është bashkuar demokratëve të cilët tani po bëjnë thirrje publike që Joe Biden të tërhiqet nga gara presidenciale. Ryan, duke folur për The New York Times, i bëri thirrje Biden të tërhiqej si kandidati i Partisë Demokratike për zgjedhjet e ardhshme presidenciale “për të mirën […]
Samiti i NATO-s/ Starmer përqafon Zelenskyy-n në takimin e tyre të parë pas marrjes së detyrës

Samiti i NATO-s/ Starmer përqafon Zelenskyy-n në takimin e tyre të parë pas marrjes së detyrës

Keir Starmer dhe Volodymyr Zelenskyy Ndryshimi i stafetës në Downing Street nuk do të bëjë “asnjë ndryshim” në mbështetjen e Londrës për luftën e Kievit kundër pushtuesve rusë, siguroi sot kryeministri i ri britanik Keir Starmer presidentin ukrainas Volodymyr Zelenskyy, gjatë takimit të tyre në Uashington. “Sapo pata një takim shumë të mirë me Presidentin […]
Orban takohet me Erdogan në samitin e NATO-s

Orban takohet me Erdogan në samitin e NATO-s

Viktor Orban dhe Rexhep Tajip Erdogan Takimi i parë i presidentit turk Rexhep Tajip Erdogan kur mbërriti dje në Uashington ishte me kryeministrin hungarez Viktor Orban, vendi i të cilit mori presidencën e BE-së më 1 korrik. Takimi i tyre u zhvillua me dyer të mbyllura. Megjithatë, sipas Drejtorisë së Komunikimit të Presidencës Turke, Erdogan […]
DW: Premtime të reja për Ukrainën dhe një Biden luftarak në samitin e NATO-s

DW: Premtime të reja për Ukrainën dhe një Biden luftarak në samitin e NATO-s

Foto familjare e liderëve Në fillim të takimit të presidentëve të shteteve dhe qeverive anëtare tëNATO-s në Uashington, presidenti amerikan Joe Biden njoftoi se së bashku me partnerët e tij do t’i vërë në dispozicion Ukrainës armë shtesë për mbrojtje. Së bashku me Gjermaninë, Rumaninë, Holandën dhe Italinë, “do të dorëzohen sisteme shtesë strategjike për mbrojtje ajrore, duke përfshirë sisteme […]
Pas aventurës në “EURO 2024” Broja i jep fund edhe pushimeve, sulmuesi kuqezi nis stërvitjen në Tiranë (Foto)

Pas aventurës në “EURO 2024” Broja i jep fund edhe pushimeve, sulmuesi kuqezi nis stërvitjen në Tiranë (Foto)

Pas aventurës në “EURO 2024” me Kombëtaren shqiptare, Armando Broja i ka dhënë fund edhe pushimeve. Sulmuesi kuqezi ka filluar menjëherë nga puna, për të qenë sa më në formë për sezonin e ardhshëm futbollistik. Broja ka nisur stërvitjen në Tiranë, në një nga komplekset sportive të kryeqytetit. Përsa i përket të ardhmes së tij, […]
Starton gjysmëfinalja Holandë-Angli, “Tulipanët” apo ‘3 luanët’ përballë Spanjës në finale?

Starton gjysmëfinalja Holandë-Angli, “Tulipanët” apo ‘3 luanët’ përballë Spanjës në finale?

Starton gjysmëfinalja Holandë-Angli, e vlefshme për kualifikimin në finale të “EURO 2024”, ku njëra prej tyre do të përballet me Spanjën më 14 korrik në “Olympiastadion” të Berlinit. Kjo do të jetë gjysmëfinalja e parë në 10 vite për “tulipanët” në një kompeticion madhor, pas Botërorit 2014, ku u mundën nga Argjentina me penallti. Pikërisht […]
Zhbllokohet gjysmëfinalja, Holanda ndëshkon Anglinë me një kryevepër të Simons (Video)

Zhbllokohet gjysmëfinalja, Holanda ndëshkon Anglinë me një kryevepër të Simons (Video)

Zhbllokohet gjysmëfinalja Holand-Angli. “Tulipanët kalojnë në avantazh përballë “3 luanëve”. Skuadra e drejtuar nga Ronald Kuman gjeti golin e avantazhit në minutën e 7 të takimit. Simons realizoi një gol fantastik nga jashtë zonës duke shtangur portierin Pikford. Kjo është gjysmëfinalja e parë në 10 vite për “tulipanët” në një kompeticion madhor, pas Botërorit 2014, ku […]
Zgjat 10 minuta avantazhi i Holandës, Anglia barazon rrzultatin nga pika e penalltisë (Video)

Zgjat 10 minuta avantazhi i Holandës, Anglia barazon rrzultatin nga pika e penalltisë (Video)

Media që s’e dorëzon pavarësine e saj, i paraprine një qeverisje te ndershme.Pamfleti është një platformë mediatike analitike që u “lind” si domosdoshmëri e një tribune pa kompromis, si një zë i fuqishëm në luftën pa ekuivok ndaj krimit dhe korrupsionit politik në Shqipëri. Built & Monetized by Burimi
Rritja e jetëgjatësisë “i bën gropën” skemës së pensioneve, censi/ Mosha mesatare e popullsisë shkon në 42.5 vite, 7.2 vite më e lartë se në 2011

Rritja e jetëgjatësisë “i bën gropën” skemës së pensioneve, censi/ Mosha mesatare e popullsisë shkon në 42.5 vite, 7.2 vite më e lartë se në 2011

Numri i vdekjeve të regjistruara në Shqipëri ishte 21.286 gjatë vitit 2023, rreth 11,3% vdekje më pak krahasuar me vitin paraardhës. Shifrat e larta të emigracionit të popullsisë në moshë pune dhe rritja e numrit të personave në moshë të tretë, pritet t’i japin një goditje më të rëndë skemës së pensioneve. Referuar të dhënave […]
24 orë para protestës, Berisha: Nesër Shqipëria iu thërret në rrugët dhe sheshet e Tiranës

24 orë para protestës, Berisha: Nesër Shqipëria iu thërret në rrugët dhe sheshet e Tiranës

Teksa na ndajnë vetëm 24 orë nga protesta kombëtare e thirrut nga PD para kryeministrisë, kreu i PD-së, Sali Berisha u ka bërë thirrje shqiptarëve që të dalin nesër në rrugët e Tiranës. Gjatë fjalës së mbajtur në tubimin e sotëm, Berisha tha se Shqipëria iu fton ju në një nga momentet më kritike të […]
Stoku i strehimit social, Bashkia ‘mban peng’ 83 mijë m2 apartamente

Stoku i strehimit social, Bashkia ‘mban peng’ 83 mijë m2 apartamente

Bashkia e Tiranës ka përfituar rreth 83 326,1 m2 sipërfaqe ndërtimi, si pasojë e aplikimit të 3% të ligjit të strehimit social, por nuk i shfrytëzon. Ngërçi për vënien në funksion të strehimit të këtij fondi të madh të ndërtimit vjen si pasojë e mosllogaritjes së qirasë nga Enti Kombëtar i Banesave. “Aktualisht kemi kërkuar […]
Ndarja nga jeta e Aristir Lumezit/ Ministri Taulant Balla: Mik i mirë dhe një gazetar korrekt! Ulsi Manja tregon bisedën e fundit: Njeri fisnik

Ndarja nga jeta e Aristir Lumezit/ Ministri Taulant Balla: Mik i mirë dhe një gazetar korrekt! Ulsi Manja tregon bisedën e fundit: Njeri fisnik

Ministri i Brendshëm, Taulant Balla ka shprehur ngushëllimet për ndarjen nga jeta të kryeredaktorit të Gazetës “Panorama”, Aristir Lumezi. Me anë të një postimi në rrjetet sociale, Balla e përshkruan gazetarin Lumezi si një mik të mirë dhe korrekt në profesion. “Një mik i mirë dhe një gazetar korrekt si Aristir Lumezi nuk ia doli […]
FOTO/ Ivana Knoll “ngre” temperaturat, çfarë po ndodh me tifozen më seksi në botë pas Europianit

FOTO/ Ivana Knoll “ngre” temperaturat, çfarë po ndodh me tifozen më seksi në botë pas Europianit

Ivana Knoll u cilësua si tifozja më seksi në botë gjatë Botërorit “Katar 2022” dhe modelja kroate vendosi që të “shkëlqente” dhe në Europianin e Gjermanisë, por pa mundur ta shijonte dot deri në fund Kroacinë e saj. Pas këtij kompeticioni, 31-vjeçarja duket se po kalon pushimet në Split të Kroacisë. E veshur me bikini, […]
U akuzua se përfitoi tendera publikë/ Vajza e Linda Ramës kallëzon Sali Berishën dhe gjashtë deputetë të PD për shpifje! Ja çfarë thotë Rea Xhillari në aktpadinë

U akuzua se përfitoi tendera publikë/ Vajza e Linda Ramës kallëzon Sali Berishën dhe gjashtë deputetë të PD për shpifje! Ja çfarë thotë Rea Xhillari në aktpadinë

Vajza e bashkëshortes të kryeministrit Edi Rama, Rea Xhillari ka kallëzuar në Gjykatën e Tiranës, kreun e PD, Sali Berisha dhe 6 deputetë të tjerë demokratë. Bëhet fjalë për Luan Baçin, Flamur Nokën, Tritan Shehun, Albana Vokshin, Edi Palokën dhe  Edmond Spahon. Mësohet se ata janë paditur për cenimin të personalitetit dhe reputacionit nga përhapja […]
Gjenocidi serb në Serbrenicë/ Kosova shpall 11 korrikun ditën e përkujtimit

Gjenocidi serb në Serbrenicë/ Kosova shpall 11 korrikun ditën e përkujtimit

Kosova ka shpallur 11 korrikun Ditën e Përkujtimit për gjenocidin serb në Srebrenicë. Në mbledhjen e Qeverisë që nisi me një minutë heshtje në nderim të viktimave të këtij gjenocidi, u tha se ky është vendimi i duhur nga Kosova. “Është veprim fisnik e i duhur në emër të Kosovës e të dëshirës sonë për […]
Ndahet nga jeta gazetari i njohur Aristir Lumezi, Gjekmarkaj: Shembull për të gjithë ata që duan të bëhen gazetarë, por edhe qytetarë model

Ndahet nga jeta gazetari i njohur Aristir Lumezi, Gjekmarkaj: Shembull për të gjithë ata që duan të bëhen gazetarë, por edhe qytetarë model

Ka ndërruar jetë në moshën 57-vjeçare gazetari Aristir Lumezi. Mësohet se ai është ndarë nga jeta ditën e sotme (10 korrik) pasi prej disa kohësh vuante nga një sëmundje e rëndë. Me një karrierë 25 vjeçare, ai spikati fillimisht si reporter i politikës. Lumezi dha kontributin e tij në disa media të rëndësishme në vend […]
Komisionet hetimore/ PS dhe PD e lexojnë në mënyra të ndryshme vendimin e Gjykatës Kushtetuese

Komisionet hetimore/ PS dhe PD e lexojnë në mënyra të ndryshme vendimin e Gjykatës Kushtetuese

Mazhoranca dhe opozita kanë dy lexime të ndryshme mbi vendimmarrjen e Gjykatës Kushtetuese, e cila kërkoi që ligji për komisionet hetimore te ndryshojë sërish.  Felaj: Ligji për komisionet hetimore në pjesën e ndryshimeve më thelbësore të bëra nga ana e tij në fund të vitit që shkoi është gjetur në pajtueshmëri të plotë me Kushtetutën. […]
Kryeministri Rama krah Presidentit Biden dhe Stoltenberg/ Fotoja familjare e Këshillit të Atlantikut të Veriut

Kryeministri Rama krah Presidentit Biden dhe Stoltenberg/ Fotoja familjare e Këshillit të Atlantikut të Veriut

Kryeministri Edi Rama ka pozuar krah Presidentit amerikan, Joe Biden dhe ish sekretarit të Përgjithshëm të NATO-s, Jens Stoltenberg në Foton familjare e Këshillit të Atlantikut të Veriut. Kreu i qeverisë ndodhet në Washington, ku po merr pjesë në Samitin e NATO-s. Rama u takua këtë të mërkurë me bashkëkryetarët e Grupit Vëzhgues të NATO-s […]
Arrestohet në varreza autori i vrasjes së trefishtë në Britani! U plagos nga Policia. Pamjet nga operacioni

Arrestohet në varreza autori i vrasjes së trefishtë në Britani! U plagos nga Policia. Pamjet nga operacioni

Pamje nga arrestimi Policia në Londër arrestoi njeriun që është autori i vrasjes së gruas dhe dy vajzave të komentatorit të BBC-së në një varrezë. Siç raporton Sky News, 26-vjeçari Kyle Clifford është në duart e autoriteteve, por ka nevojë për kujdes mjekësor. Sulmuesi ndodhej në varrezat Lavender Hill, Enfield, e cila është jo shumë larg […]