Zeri.ai
806 rezultate u gjendën
Zeri.ai's Profile Image

Zeri.ai

Nga ky autor janë publikuar 806 lajme.
user-icon
Policja që ‘çmendi’ botën

Policja që ‘çmendi’ botën

  Danielle De Andrade Një trup i gjetur dje, të enjten, në plazhin e famshëm të Hollivudit, Florida, ka tronditur komunitetin lokal, ndërsa autoritetet po përpiqen të zbardhin rastin, duke kërkuar më shumë informacion për identitetin e viktimës. Kjo do të ishte, pak a shumë, historia shumë e shkurtër e një vdekjeje tjetër misterioze në […]
Pse Rusia donte të vriste CEO-n të Rheinmetall?

Pse Rusia donte të vriste CEO-n të Rheinmetall?

Armin Papperger Zbulimet për planet ruse për të vrarë kreun e industrisë kryesore gjermane të armatimeve Rheinmetall, e cila furnizon Ukrainën me armë, po shkaktojnë bujë në Berlin. “Ne e marrim kërcënimin e rëndësishëm nga Rusia shumë seriozisht dhe po marrim masa për të mbrojtur atdheun tonë,” tha të premten nga Berlini Maximilian Kahl, një […]
Lufta në Gaza/ Biden: Izraeli dhe Hamasi në parim bien dakord për armëpushim

Lufta në Gaza/ Biden: Izraeli dhe Hamasi në parim bien dakord për armëpushim

Joe Biden Presidenti i SHBA-së, Joe Biden, flet për një marrëveshje parimore mes Izraelit dhe Hamasit për një armëpushim në Gaza, në postimin e tij në “X”. Siç thekson ai, “6 javë më parë kam paraqitur një kornizë gjithëpërfshirëse se si të arrihet një armëpushim dhe kthimi i pengjeve në atdheun e tyre. Ka ende […]
Mbi 6 muaj në burg, Berisha i drejtohet Strasburgut: Kërkoj lirinë, gjykatat i kanë zbardhur vendimet me vonesë

Mbi 6 muaj në burg, Berisha i drejtohet Strasburgut: Kërkoj lirinë, gjykatat i kanë zbardhur vendimet me vonesë

Sali Berisha TIRANË- Ish-kryeministri Sali Berisha i është drejtuar Strasburgut në krye të gjashtë muajve arrest shtëpiak dhe të një seriali të gjatë kërkesash në Shqipëri, që të gjitha të refuzuara. Përmes një kërkesë padie avokatët e ish-kryeministrit i kërkojnë Gjykatës Europiane të të Drejtave të Njeriut që të ndërhyjë për heqjen e masës që e […]
“Digjet” Athina! Kamerat termike regjistrojnë temperatura deri në 100°C

“Digjet” Athina! Kamerat termike regjistrojnë temperatura deri në 100°C

temperatura rekord ne greqi GREQI- Athina po përballet me temperatura ekstreme, njësoj sicc po ndodh në të gjithë rajonin e Mesdheut. Mediat vendase raportojnë se kamerat termike kanë regjistruar temperaturat në qytet, në një ditë ku temperaturat e ajrit ishin parashikuar deri në 35 gradë C. Kamera ka kapur një temperaturë mbi 100°C në një […]
Vala e të nxehtit, qeveria Kurti merr masa: 1 javë pushim për gratë shtatzënë, 4 orë në ditë punë për të sëmurët kronikë

Vala e të nxehtit, qeveria Kurti merr masa: 1 javë pushim për gratë shtatzënë, 4 orë në ditë punë për të sëmurët kronikë

Albin Kurti KOSOVË- Për shkak të temperaturave të larta që priten në ditët në vijim, Qeveria e Kosovës ka marrë vendim për të kufizuar orarin e punës për disa kategori. Sipas vendimit të Ministria e Shëndetësisë, kjo bëhet me qëllim mbrojtjen e shëndetit të qytetarëve. Në bazë të këtij vendimi i cili hyn në fuqi […]
FOTOGALERI/ Nga Buckingham në Manhattan, Mbreti Charles blen apartament luksoz 6.6 mln $

FOTOGALERI/ Nga Buckingham në Manhattan, Mbreti Charles blen apartament luksoz 6.6 mln $

Pamje nga rezidenca Një apartament luksoz në Nju Jork është blerë nga mbreti i Mbretërisë së Bashkuar, Charles III, me çmimin e pronës që kap shumën prej 6.6 milionë dollarë. Sipas gazetës amerikane New York Post, kjo është një shtëpi 334 m2 në Manhatan me pamje nga Central Park dhe ka komoditete që të kujtojnë […]
Rrëzohet avioni i pasagjerëve në Rusi, 3 viktima

Rrëzohet avioni i pasagjerëve në Rusi, 3 viktima

Avioni Një avion pasagjerësh Sukhoi Superjet u rrëzua sot në rajonin e Moskës, njoftoi agjencia shtetërore e lajmeve TASS, duke cituar shërbimet ruse të urgjencës. Sipas TASS, tre anëtarët e ekuipazhit në bordin e avionit, i cili i përkiste gjigantit rus të gazit Gazprom, vdiqën. Përplasja ndodhi pranë qytetit të Kolomna, gjatë një fluturimi testues pas riparimeve të planifikuara./ZËRI […]
Ndodh sërish, gafa e ‘pafalshme’ e Biden, ngatërron Zelenskyy-n me Putin-in

Ndodh sërish, gafa e ‘pafalshme’ e Biden, ngatërron Zelenskyy-n me Putin-in

Joe Biden SHBA- Në mes të një sitiuate të vështirë ku zërat mes demokratëve që kërkojnë dorëheqjen e tij nga gara shtohen, Presidenti i Shteteve të Bashkuara të Amerikës, Joe Biden bën gafën e radhës. Biden gabimisht iu referua presidentit ukrainas Volodymyr Zelenskyy si “President Putin” ndërsa foli me gazetarët për mbështetjen e NATO-s për […]
“Të gjithëve na rrëshqet ndonjëherë gjuha”, si e komentuan liderët e NATO-s gjendjen e Biden

“Të gjithëve na rrëshqet ndonjëherë gjuha”, si e komentuan liderët e NATO-s gjendjen e Biden

samiti i natos SHBA- Liderët perëndimor, që ishin pjesë e samitit të NATO-s në Uashington, u rreshtuan krah Joe Biden, në një kohë kur shqetësimet për moshën e presidentit amerikan dhe aftësia e tij për të shërbyer një mandat të dytë, po vijnë gjithnjë e në rritje Thirrjet ndaj Biden që të tërhiqet nga gara […]
Vrasja e trefishtë në Britani/ Mediat: Autori mund t’i ketë mbajtur disa orë peng para se t’i ekzekutonte me hark

Vrasja e trefishtë në Britani/ Mediat: Autori mund t’i ketë mbajtur disa orë peng para se t’i ekzekutonte me hark

Autori dhe tre viktimat BRITANI- Detaje të reja janë bërë me dije këtë të premte në lidhje me ngjarjen e rëndë të regjistruar në Britani, ku Kyle Clifford vrau gruan e prezantuesit të BBC-së dhe dy vajzat e çiftit. Raportohe se autorit përpara se toi vriste me hark, mund ti ketë mbajtur peng për më […]
Mediat greke: Fredi Beleri merr leje, do betohet si eurodeputet në Parlamentin Europian

Mediat greke: Fredi Beleri merr leje, do betohet si eurodeputet në Parlamentin Europian

Fredi Beleri TIRANË- Fredi Beleri do të betohet si eurodeputet. Të paktën kështu raporton këtë të premte media greke, Protothema. Sipas saj, Belerit i është dhënë drita jeshile nga Drejtoria e Burgjeve dhe autoritetet shqiptare dhe se ish-kryebashkiaku i zgjedhur i Himarës do të udhëtojnë drejt Athinës të hënën. Pas një ndalese tranzit do të […]
CNN: Obama dhe Pelosi nuk besojnë më tek Biden

CNN: Obama dhe Pelosi nuk besojnë më tek Biden

Barack Obama, Nancy Pelosi dhe Joe Biden Rrjeti amerikan CNN tenton të paraqesë lëvizjet e prapaskenave në Partinë Demokratike për të bindur Joe Biden të tërhiqet nga gara për presidencën kundër Donald Trump, duke folur për shqetësimin e shprehur të dy ish-presidentit, Barack Obama dhe ish-kryetarja e Dhomës së Përfaqësuesve, Nancy Pelosi. Siç raporton CNN, […]
Kishin fshehur sasi të madhe heroine në një fuçi plastike, arrestohen dy shqiptarë në Greqi (Emrat)

Kishin fshehur sasi të madhe heroine në një fuçi plastike, arrestohen dy shqiptarë në Greqi (Emrat)

fucia plastike GREQI- Dy shqiptarë kanë rënë në prangat e Policisë në Greqi, pasi janë kapur me një sasi prej më shumë se 9 kilogramë kokaine në zonën e Selanikut. Policia greke kishte marrë informacion se shtetasi Erion Kasemi alias Gerald Kasemi 36 vjeç nga Kuçova, mbante dhe magazinonte sasi heroine në banesën e kunatës […]
‘Mbështesim kërkesën për qeveri teknike’, Meta hedh akuza të forta: Ushtria përdoret për të mbjellë kanabis

‘Mbështesim kërkesën për qeveri teknike’, Meta hedh akuza të forta: Ushtria përdoret për të mbjellë kanabis

Ilir META TIRANË- Presidenti i Partisë së Lirisë, Ilir Meta ka dalë sot në një konferencë për mediat, një ditë pas protestës së opozitës përpara kryeministrisë. Meta renditi arsyet pse aksioni dhe protesta e opozitës duhet të vazhdojë, ndërsa tek arsyet, ai ngriti akuza të forta duke thënë se një pjesë e ushtrisë përdoret për […]
Të dhënat zyrtare të censit: Kosova ka 1 milion e 586 mijë banorë, në diasporë janë afro 600 mijë

Të dhënat zyrtare të censit: Kosova ka 1 milion e 586 mijë banorë, në diasporë janë afro 600 mijë

censi ne kosove KOSOVË- Agjencia e Statistikave të Kosovës ka publikuar të dhënat paraprake nga regjistrimi i fundit i popullsisë. Sipas ASK-së, në Kosovë jetojnë 1 milion e 586 mijë e 659 banorë. Në diasporë janë regjistruar rreth 600 mijë qytetarë. Agjencia e Statistikave të Kosovës ka mbajtur një konferencë, ku ka shfaqur statistikat preliminare […]
ME VIDEO/ Meloni-t “i soset durimi” nga Biden, nuk ia toleron dot vonesat

ME VIDEO/ Meloni-t “i soset durimi” nga Biden, nuk ia toleron dot vonesat

Giorgia Meloni UASHINGTON– Kryeministrja italiane Giorgia Meloni u shfaq e mërzitur në mëngjesin e së enjtes, teksa ajo dhe liderë të tjerë botërorë prisnin që presidenti Biden dhe sekretari i përgjithshëm i aleancës, gjeneral Jens Stoltenberg, të hapnin ditën e tretë të Samitit të NATO-s. Duke folur me presidentin finlandez Alexander Stubb, Meloni lëvizi sytë në […]
Lirohen të gjithë të akuzuarit në rastin e “grushtshtetit” në Mal të Zi

Lirohen të gjithë të akuzuarit në rastin e “grushtshtetit” në Mal të Zi

Avokatët e të akuzuarve PODGORICË- Të gjithë të akuzuarit në rastin e “grushtshtetit” në ditën e zgjedhjeve parlamentare në Mal të Zi në vitin 2016, u shpallën të pafajshëm me vendim të Gjykatës së Lartë në Podgoricë. Vendimin e mori një trup gjykues prej tre anëtarësh i gjyqtarit Zoran Radoviç. “Nuk kishte asnjë provë se […]
PROFIL- Kush është tregtari gjerman i armëve që furnizonte Ukrainën, rusët donin të vrisnin

PROFIL- Kush është tregtari gjerman i armëve që furnizonte Ukrainën, rusët donin të vrisnin

Armin Papperger GJERMANI- Inteligjenca amerikane ka shkatërruar një komplot rus për të vrarë shefin ekzekutiv të prodhuesit kryesor të armëve në Gjermani. Sipas mediave ndërkombëtare, komploti për të vrarë Armin Papperger, shefin ekzekutiv të Rheinmetall ishte në fazë të avancuar, kështu autoritetet amerikane informuan menjëherë homologët e tyre gjermanë. Këta të fundit shtuan sigurinë për të […]
Kryebashkiakja e Parisit do të lahet në Senë për të demonstruar se uji është i pastër

Kryebashkiakja e Parisit do të lahet në Senë për të demonstruar se uji është i pastër

Anne Hidalgo FRANCË- Kryebashkiakja e Parisit është e bindur për përdorimin e Senës për Lojërat Olimpike të Parisit 2024. Pavarësisht shqetësimeve në lidhje me nivelet e sigurisë së ujit të lumit, kryebashkiakja Anne Hidalgo ka premtuar se do të zhytet në ujë në mënyrë që të provojë se nuk ka asnjë rrezik për të notuar.  […]