Turqia siguron biletën për në çerekfinale, Demiral mund Austrinë

LEIPZIG, GERMANY – JULY 2: Merih Demiral of Turkey scores the first goal during the UEFA EURO 2024 round of 16 match between Austria and Turkiye at Football Stadium Leipzig on July 2, 2024 in Leipzig, Germany. (Photo by Chris Brunskill/Fantasista/Getty Images)
Turqia mori biletën e fundit për në çerekfinale pasi mundi Austrisë me rezultatin 2-1. Ekipi i Montella-s befasoi austriakët pasi zhbllokoi rezultatin që në minutën e dytë me Demiral.
Një gol që çekuilibroi tërësisht Austrinë që e kishte të vështirë të reagonte. Kaq mjaftoi për të vendosur pjesën e parë.
Me fillimin e të dytës ishte sërish Demiral që shënoi dhe golin e dytë dhe ia bëri më të lehtë fitoren Turqisë.
Megjithatë deri në fund Austria nuk u dorëzua. Në minutën e 66, ishte Gregoristch që shkurtoi diferencat.