FOTOGALERI/ Kush janë ‘First Lady-t’ dhe ‘Zotërinjtë e Parë’ që shoqëruan liderët në samitin e NATO-s

FOTOGALERI/ Kush janë ‘First Lady-t’ dhe ‘Zotërinjtë e Parë’ që shoqëruan liderët në samitin e NATO-s

Olaf Scholz dhe bashkëshortja e tij

Udhëheqësit nga 32 vende u mblodhën në Uashington për samitin e 75-vjetorit të NATO-s, me të gjithë sytë nga Presidenti Biden. Me pyetjet që vërtiten në lidhje me aftësinë e tij mendore dhe fizike për të kandiduar për rizgjedhje, Biden tani do të testohet në një nivel global. Liderët e huaj në Samitin e NATO-s shoqërohen nga bashkëshortet e tyre.
Shumë zonja të tjera të para, gra të presidentëve dhe kryeministrave nga e gjithë bota ishin gjithashtu në Uashington. Midis tyre, dy Lordët e Parë, të Danimarkës dhe Estonisë, ndërsa disa liderë morën pjesë vetë, siç zgjodhi të bënte kryeministrja italiane Giorgia Meloni.

Erdogan me gruan e tij Emine

Kryeministri suedez Ulf Kristerson dhe gruaja e tij Birgitta

Kryeministri slloven Robert Golomb dhe gruaja e tij Jana

Kryeministri portugez Luis Montenegro dhe gruaja e tij Carla

Presidenti polak Andrzej Duda dhe gruaja e tij Agatha

Kyriakos Mitsotakis dhe Mareva

Kryeministri i Luksemburgut Luc Frieden dhe gruaja e tij Marjoline

Presidenti i Lituanisë Zitanas Nausenda me gruan e tij Diana

Kryeministri islandez Bjarni Benedikson dhe gruaja e tij

Presidenti finlandez Alexander Stubb dhe gruaja e tij Suzanne Ines Stubb

Presidenti çek Petr Pavel dhe gruaja e tij Eva

Charles Michel me gruan e tij Amelie

Kancelari gjerman Olaf Scholz me gruan e tij Bita Ernst

Në lojë nuk është vetëm presidenca e Biden-it, por, potencialisht, e ardhmja e aleancës transatlantike që ka mbajtur pjesën më të madhe të botës relativisht paqësore për më shumë se gjysmë shekulli, pasi rivali i tij presidencial Donald Trump ka hedhur poshtë me shaka rëndësinë e NATO-s, ndërkohë që ai ka shfaqi admirim për presidentin rus Vladimir Putin.
Duke hapur zyrtarisht samitin të martën mbrëma në një skenë të zbukuruar me flamujt e 32 vendeve dhe të paralajmëruar nga sulmuesit ushtarakë, Biden dukej se ishte në gjendje relativisht të mirë. “Miqtë tanë, ne jemi më të fortë se kurrë,” tha Biden, duke njoftuar atë që ai e quajti një “dhurim historik” të sistemeve të mbrojtjes ajrore në Ukrainë.
“Fakti që NATO mbetet mburoja e sigurisë globale nuk ndodhi rastësisht,” tha ai.
“Herë pas here ne kemi zgjedhur unitetin”, theksoi presidenti amerikan./ZËRI
Burimi