Bota e kinemasë në zi, ndahet nga jeta skenaristi i njohur dhe fituesi i çmimit “Oscar”

Bota e kinemasë në zi, ndahet nga jeta skenaristi i njohur dhe fituesi i çmimit “Oscar”

Bota e kinemasë botërore ndodhet në zi pas ndarjes nga jeta të regjisorit dhe skenaristit të njohur Robert Towne.

Regjisori dhe skenaristi amerikan ka vdekur në moshën 89-vjeçare në Los Angeles, i rrethuar nga familjarët e tij, siç e ka konfirmuar publicistja i tij, e cili nuk ka specifikuar shkaqet e vdekjes.
Towne fitoi çmimin “Oscar” për skenarin më të mirë origjinal për filmin e njohur “Chinatown” dhe gjithashtu “Golden Globe” për të njëjtin film.

Disa nga titujt më të fundit të karrierës së tij janë dy filmat e parë të ekskluzivitetit Mission Impossible , filmi Ask the Dust (2006) ose seriali Welcome to the Basement (2013-2017).

Top Channel
Burimi